Intervention by invitation within the responsibility to protect framework
Koruma sorumluluğu çerçevesinde davete dayalı müdahele
  1. Tez No: 588130
  2. Yazar: HASEENAH HUURİEYAH WAN ROSLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE PINAR GÖZEN ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Barış Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Barış ve Çatışma Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Koruma sorumluluğu (R2P), Kofi Annan'ın vahşet suçları karşısında uluslararası toplumun eylemsizliği ile yasadışı insani müdahaleler arasındaki paradoksu çözme yönündeki savunmasına bir cevap olarak ileri sürülmüştür. R2P, 'kontrol olarak egemenlik' söylemini 'sorumluluk olarak egemenlik' şeklinde değiştirerek topraklarında yaşayan nüfusu vahşet suçlarından korumayı devletlerin birincil sorumluluğu olarak belirlemekte ve devletin 'koruyamadığı' veya bunu yapmaya 'isteksiz olduğu' durumlarda ise bu sorumluluğu uluslararası topluma yüklemektedir. Bununla birlikte, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu (BMGK) tarafından kabul edildikten sonra, R2P, esas olarak Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ndeki siyasi çıkmazdan dolayı mevcut vakaların da ortaya koymuş olduğu üzere devam eden insani krizlere henüz bir çözüm olmamıştır. Bu bağlamda, bu tez, 'davet ile müdahale'nin (IvI) R2P çerçevesindeki yerini, çıkmazı çözebilecek önleme ve/veya zamanında eylemin bir yönü olarak incelemektedir. Davet edilen devletler, devlet rızasına dayanarak BMGK'nin kitlesel vahşet suçlarına cevap vermemesi durumunda kolektif sorumluluğu üstlenirler. Bunu göz önünde bulundurarak, davet eden ve müdahale eden devletlerin sorumluluğu, R2P'nin üç sütunlu uygulama stratejisinde iç içe geçmiştir. Sütun I sorumluluklarının bir parçası olarak, bir devlet vatandaşlarını koruyamadığı durumda askeri destek talep edebilir ve böylelikle Sütun II'yi harekete geçirir, yani uluslararası yardımdan faydalanır. Uluslararası toplumun sorumluluğunun harekete geçirilmesine uygun olarak, müdahale eden devletler uluslararası toplumun Dayanak II sorumluluğunu 'önleyici konuşlandırma' yoluyla yerine getirebilirler. Devletin, vatandaşlarını korumakta açıkça başarısız olduğu, Güvenlik Konseyi'nin, mevcut ve geçerli rızaya dayalı olarak güç kullanımı yetkisi de dahil olmak üzere gerekli tüm tedbirleri alamadığı ve kati eyleme ihtiyaç duyulduğu durumlarda, davet edilmiş olan müdahil Dayanak III kapsamında 'zamanında ve kati' bir biçimde güç kullanımını üstlenebilir. Buna göre, bir müdahalenin gerçekleşmesi beklenen durumları gözden geçirmek amacıyla, bu tez, etkili ve doğru uygulamayı sağlamak adına 'nüfusu etkili koruma meşruiyeti' (EPPL) şeklinde adlandırdığı yeni bir test önermektedir. Bu testin uygulanabilirliği ve elverişliliği Yemen vakası aracılığıyla incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The Responsibility to Protect (R2P) was introduced as a response to Kofi Annan's plea to resolve the paradox of illegal humanitarian interventions versus inaction by the international community in the face of atrocity crimes. By shifting the discourse from 'sovereignty as control' to 'sovereignty as responsibility', R2P places primary responsibility on states to protect their population from atrocity crimes and shifts this responsibility to the international community when the state is 'unable' or 'unwilling' to protect. However, after it was adopted by the United Nations General Assembly, R2P has not yet been a solution to ongoing humanitarian crises as evinced by the current cases mainly due to the political impasse at the United Nations Security Council. In this vein, this thesis explores the place of the 'intervention by invitation' (IvI) within the R2P framework as an aspect of prevention and/or timely action that can resolve the impasse. Building on state consent, the invited states assume the collective responsibility to protect if the UNSC fails to respond to the mass atrocity crimes. In view of this, the responsibility of the inviting and intervening states is intertwined in the three-pillar implementation strategy of R2P. As part of its Pillar I responsibilities, the state may request for military assistance in case of inability to protect the population and trigger Pillar II that is international assistance. Pursuant to the triggering of the responsibility of the international community, the intervening states may uphold the international community's Pillar II responsibility through 'preventive deployment'. In the event that the state is manifestly failing to protect its population and there arises a need for decisive action, when the Security Council fails to adopt a decision, such as for the authorisation of all necessary measures up to and including the use of force, based on the existing and applicable consent, the invited interveners can undertake the use of force in a 'timely and decisive' manner under Pillar III. Accordingly, to consider situations where an intervention is to take place, this thesis proposes a newly formulated test known as 'effective population protection legitimacy' (EPPL) in order to ensure its effective and right implementation. The applicability and feasibility of this test is analysed through the case of Yemen.