Biber (Capsicum annuum l.) genotiplerinin SSR markörleri ile genetik karakterizasyonu
Molecular characterization of pepper (Capsicum annum l.) genotypes using SSR markers
- Tez No: 588330
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR KARAKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Yapılan tez çalışmasında moleküler markörlerden biri olan SSR tekniği kullanılarak Capsicum annum çeşitleri arasındaki farklılıkların ortaya konması amaçlanmıştır. Biber Solanaceae familyasına ait tropikal ve subtropikal iklim kuşağında yetiştirilen bir sebze olarak bilinmektedir. Çalışmada kullanılan biber çeşitleri Akdeniz Bölgesinde yer alan Antalya ilinin çeşitli fide şirketlerinden temin edilmiştir. Toplamda 10 çeşit biber fidesi ile moleküler analiz çalışmaları yürütülmüştür. Bu amaçla biber çeşitlerine ait örnekler uygun koşullarda alınarak Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Tarımsal Biyoteknoloji Laboratuvarında moleküler analizleri gerçekleştirilmiştir. SSR markörleri ile yapılan analizler sonucunda UPGMA metoduna göre biber çeşitleri 2 ana gruba ayrılmıştır. Birinci ana grup iki alt gruba ayrılmıştır. İlk alt grupta Vezir, Üçburun, Acıburun, Yükselince, Anadol, Serenad, Hayfa Şili yer almaktadır. İkinci alt grupta ise Jalomex yer almaktadır. İkinci ana grupta Ergenekon ve Kanyon yer almaktadır. Vezir- Üçburun ve Yükselince- Anadol çeşitleri benzer gruplar olup incelenen bölgeler bakımından aynı özellik göstererek birlikte gruplanmıştır. Ergenekon- Kanyon, Serenad- Hayfa Şili kendi aralarında benzerlik gösteren diğer daldır. En uzak benzerlik Jalomex ve Ergenekon arasında olup, ikinci uzak benzerlik Jalomex- Kanyon arasındadır. Toplam allel sayısının 162, spesifik allel sayısının 60 adet olduğu ve bant büyüklüğünün ise 164 ile 294 bç arasında değiştiği belirlenmiştir. Polimorfik bilgi içeriği (PBİ) 0,04 ile 0,89 arasında değişim göstermiştir. Türkiye'de biber türüne ait SSR bulguları, bölgede bundan sonraki ıslah çalışmalarına ebeveyn seçiminde bir basamak oluştururken, biber genotiplerinin yayılma alanlarının belirlenmesinde, genetik koleksiyonların karşılaştırılmasında, biber genotiplerinin karakterizasyonunda kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to reveal the differences between pepper varieties using SSR technique which is one of the molecular markers. Pepper is known as a vegetable grown in tropical and subtropical climatic zones of the Solanaceae family. The pepper seedling varieties used in the study were obtained from various seedling companies of Antalya province in the Mediterranean Region. Molecular analysis studies were conducted in 10 varieties of pepper seedlings. For this purpose, samples of genotypes in pepper were taken under appropriate conditions and analyzed in Isparta University of Applied Sciences, Agricultural Sciences and Technologies Faculty, Agricultural Biotechnology Laboratory. As a result of analysis with SSR markers, pepper varieties were divided into 2 main groups according to UPGMA method. The first main group is divided into two sub-groups. In the first sub-group Vezir, Üçburun, Acıburun, Yükselince, Anadol, Serenad, Hayfa Şili is located. In the second subgroup, Jalomex is located. The second main group is Ergenekon and Kanyon. Vezir-Üçburun and Yükselince- Anadol varieties are similar groups and grouped together with the same characteristics in terms of the regions examined. Ergenekon-Kanyon, Serenad-Hayfa Şili is another branch showing similarity among themselves. The most distant similarity is between Jalomex and Ergenekon, the latter being between the similarity Jalomex-Kanyon. It was determined that the total number of alleles was 162, the number of specific alleles was 60, and the band size ranged from 164 to 294 bp. Polymorphic information content (PIC) ranged from 0.04 to 0.89. SSR findings of pepper species in Turkey, creating a step in the selection of the next breeding parents to work, to determine the span of pepper genotypes, the comparison of genetic collection, used in the characterization of pepper genotypes.