Rus Fin de Siècle edebiyatında Dekadan Schopenhauer alımlaması: Fedor Sologub'un 'The Petty Demon' adlı romanı
Decadent Schopenhauer Reception in Russian Fin de Siècle Literature: Fedor Sologub's Novel 'The Petty Demon'
- Tez No: 588336
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, Western Linguistics and Literature, Comparative Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tezin amacı Fin de Siècle döneminin Rus edebiyatından bir örneği olarak Fedor Sologub'un The Petty Demon adlı eserini çözümlemektir. Schopenhauer'ın istenç olarak beden tasvirinin edebi çevrelerde alımlanması ve eserde yer alan dekadan edebiyat motiflerine nasıl yansıdığı gösterilmiştir. Fin de Siècle'ın üslup çokluğuyla bilinen bir dönem olmasından ötürü, ele alınan romanın Avrupa kanonik eserleriyle eşdeğer bir çerçevede ele alındığına dikkat edilmiştir. Fin de Siècle edebiyatı, içinde bulunduğu dönemin karmaşasını yansıttığı için ileriki kıyaslamalara temel oluşturması amacıyla Birinci Bölüm'de kuramsal çerçeveyle birlikte Rus kültür tarihine de değinildi. İkinci Bölüm'de ilk ana başlıkta Sologub'un Rus kültürüne özgün bir dekadansı anlatmak için halk inanışlarından bir figürü Schopenhauercı bir motif olarak kullanması çözümlendi. Bu görüşleri desteklemek için ilgili başlıklarda bayağılık kavramının Rus edebiyatı ve halk kültüründeki kökenleri incelendi. İkinci ana başlıkta tipik örnekleri Avrupa edebiyatında görülen dekadan Wagnerizmin Rus kültüründeki karşılığı olarak dekadan Nietzscheizm ileri sürüldü. Desteklemek için ölümcül kadın ve yıkım getiren güzel oğlan motiflerinin bu bağlamda nasıl kullanıldığı incelendi. Her iki ana başlıkta tutarlılık sağlamak için sırasıyla J. K. Huysmans ve Oscar Wilde'ın eserlerinin çözümlemeleri örnek gösterildi ve kendi çözümlememizle kıyaslandı. Tarihte sıklıkla yadırganmış olan dekadan edebiyat bu tezde, dönemi etkileyen dinamikleri başarıyla yansıtması ve modernizmin farklı kültürlerde yol açtığı benzer huzursuzlukları dile getirmesi bakımından hak ettiği ilgiyi geri kazanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to analyse Fedor Sologub's work named The Petty Demon as a Russian literature example of the Fin de Siècle period. The reception of Schopenhauer's depiction of body as will in literary circles and the way it reflects in decadent literary motifs in the work is shown. Because Fin de Siècle is recognized as a period with multiplicity of styles, caution was taken to approach the novel at hand in a framework equivalent to those of canonical European works. As Fin de Siècle literature reflects the disorder of the period it is in, Russian cultural history was touched upon as well as the theoretical framework in the First Chapter in order to form a groundwork for the future comparisons. In the first main title of Second Chapter, it was analysed how Sologub used a figure from folklore as a Schopenhauerian motif in order to depict a decadence peculiar to the Russian culture. To support these claims, origins of the concept of banality in Russian literature and folklore was explored in respective titles. In the second main title, decadent Nietzscheism was put forth as a counterpart in Russian culture to decadent Wagnerism, typical examples of which could be found in European literature. To support the claim, the way femme fatale and beautiful boy as destroyer motifs were used within this context was analysed. In both main titles, example analysis of the works of J. K. Huysmans and Oscar Wilde respectively were used and compared to our analysis in order to ensure consistency. Decadent literature, which was subjected to disdain throughout history, was given the attention it deserves with regard to its successful reflection of the dynamics influential to the period and articulation of similar disturbances caused by modernism in different cultures.