Laringeal maskenin klinik özellikleri ve kan gazlarına etkisi
Clinical properties of laryngeal mask and effect of blood gases
  1. Tez No: 58850
  2. Yazar: ALİ GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURSAN TAHTACI, PROF. DR. ÜNSAL ÖNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Çalışmamızda amacımız; olgularda yeni bir yöntem olan LM uygulamasında az olduğu bildirilen kardiovasküler yanıtı ve kan gazı değişikliklerini bilinen bir yöntem olan endotrakeal entübasyon ile karşılaştırmak ve bulunan sonucu tartışmaktır. Bütün olgulara operasyondan 30 dakika önce 0.07 mg/kg intramusküler midazolam ile premecükasyon yapıldı. Her iki grup olgulara 3 dakika süreyle yüz maskesi ile preoksijenasyon uygulandı. Anestezi indüksiyonu her iki grupta ; lug/kg/İV fentanil, 5-7mg/kg/İV tiopental ile sağlandı. Kas gevşemesi için 0.5 mg/kg/ÎV atrakuryum uygulandı. Olgularda, %33 Oksijen, %66 Azot protoksit ve %2 Halotan ile anestezi düzeyi derinleştirildi. Olgular rastgele 20'şer kişilik 2 gruba ayrıldı. Birinci grup LM grubu, ikinci grup EE grubu olarak alındı. Her iki grupta anestezinin idamesi %1-1.5 halotan ile devam edildi. Gerek görüldüğünde fentanil ve atrakuryum ÎV ilave edildi. LM uygulanan grupta entübasyona bağlı kardiovasküler yanıt istatistiksel olarak anlamsızdı, EE grubunda ise nabız hızında, sistolik ve diastolik kan basınçlarında istatistiksel olarak artma görüldü. LM ve EE grublan arasında kan gazlan üzerine etki bakımından anlamlı fark tespit edilemedi. LM kullanımının; iskemik kalp hastalığı, hipertansif kalp hastalığı gibi kardiovasküler ve serebrovasküler sorunları olan olgularda kardiovasküler stabilite sağlaması yönünden faydalı olacağı kanısındayız. 56
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of the study is to compare the cardiovasculer response and blood gases in EE and LM. 30 minutes before the operation premedication is done with midazolam 0.07 mg/kg/IM. Preoxijenation for 3 minutes is introduced and than induction is given (Fentanyl 1 ug/kg IV + thiopental 5-7 mg/kg IV ; atracurium 0.5 mg/kg IV as myorelaxant). Deep of anaesthesia is provided with 0233%, N2O 66 %, halothane 2 %. Randomized two groups with 20 patients are selected, the first group LM, the second group EE. Anaesthesia is maintained with halothane 1-1.5 %. In demanding patients fentanyl and atracurium are given. In the LM group the intubation dependent cardiovasculer response is observated as not significant, in the EE group the pulse rate, systolic blood pressure and diastolic blood pressure valves are significantly different. But there was no difference in blood gases. In our study, we can recommend that LM is better choice in the patient with ischemic heart diseas, hypertensive heart disease and cerebrovasculer problems for cardiovasculer stabilization. 57