Türkiye ve Azerbaycan sahalarında at ile ilgili karşılaştırmalı atasözleri
Related comparative proverbs horse in Turkey and Azerbaijan course
  1. Tez No: 588655
  2. Yazar: PINAR SOYSAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AFİNA BARMANBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Sözlü halk kültürünün kıymetli unsurlarından biri olan atasözleri Türk halklarının geçmişten geleceğe uzanan, ortak hafızasını yansıtan veciz ifadeleridir. Yapılmış olan bu çalışmada Türkiye ve Azerbaycan sahası olmak üzere Türk kültürünün zengin tarihsel varoluşuna, gelişimine, ilerlemesine ait bilgiler veren“atasözleri”ile yine Türk kültürünün en kıymetli“mitolojik motifi olan at”paydasını oluşturan“At ile ilgili atasözleri”ele alınmıştır. Çalışmanın bu şekilde seyir etmesinin en önemli üç nedeni bulunmaktadır; 1. Türkiye Türkçesindeki ve Azerbaycan Türkçesindeki at ile ilgili aynı ve ayrı olan atasözlerinin kapsamlı bir şekilde çalışmanın yapılmamış olması. 2. Tek millet iki devlet olan Türkiye ve Azerbaycan'ın dil, kültür ve tarih birlikteliğini at ile ilgili atasözleri bağlamında vurgulamak. 3. At ile ilgili atasözlerinin Türk dünyasının tamamını ele alacak şekilde kapsamlı ve verimli bir şekilde işlenmesine katkıda bulunmak. Hazırlanan bu çalışma iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde atasözlerinin ve atın Türk kültüründeki yeri üç ana başlık altında incelenmiştir. İkinci bölümde ise Türkiye ve Azerbaycan sahalarında yer alan at ile ilgili atasözlerinin benzer ve farklı yönleri dört ayrı ana başlık altında araştırılmıştır. Daha derin ve daha kapsamlı olması için çalışmaya at ile ilgili Türkiye ve Azerbaycan Türkçesindeki atasözleri ile birlikte diğer halkların atasözleri de dâhil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Proverbs, which are one of the valuable elements of the oral folk culture, are laconic expressions of the Turkic people, which extend from the past to the future and reflect their common memory. In this study, we deal with proverbs, which contain information about rich historical existence, development and progress of the Turkic culture with respect to Turkey and Azerbaijan and in particular with horse-related proverbs that form the ground for the horse as the most precious mythological motive of the Turkic culture. There are three main reasons for the study to be conducted in this way: 1. Absence of a comprehensive study of similar and different horse-related proverbs in the Turkic languages of Turkey and Azerbaijan; 2. Emphasis on the unity of religion, culture and history of Turkey and Azerbaijan that represent one nation within two states in the context of proverbs related to the horse; 3. Contribution to the comprehensive and efficient study of horse-related proverbs that will cover the whole Turkic world. This study consists of two main chapters. In the first chapter, the place of the proverbs and the horse in the Turkic culture are reviewed under three main headings. In the second chapter, similar and different aspects of horse-related proverbs used in Turkey and Azerbaijan are studied under four main headings. In order to make this study deeper and more comprehensive, horse-related proverbs of other nations have been added to the proverbs used in the languages of Turkey and Azerbaijan.