Türk sinemasında 2010 sonrası gösterime giren ve konusunu tarihten alan filmlerin incelenmesi
Investigation of Turkish films which were released after 2010 in Turkish cinema
  1. Tez No: 588659
  2. Yazar: HATİCE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERMİN TAĞ KALAFATOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Sinema, hikâye anlatıcılığı ile en etkili sanat dallarından birisidir. Geçmiş, zaman, hatırlatma ve bellek ile yakından ilişkili olan tarih bilimi ise, bu doğrultuda sinema ile karşılıklı bir etkileşim içerisine girmek zorundadır. Sinema, elinde var olan teknolojisiyle birlikte hatırlatma ve merak gereksinimlerinden dolayı tarihe bir kaynak olarak başvurmakta ve tarihi canlı tutarak, yeniden dönüştürülmesine yardımcı olmaktadır. Sinemanın ortaya çıkarmış olduğu bu görüntüler ise, tarih için bir belge, arşiv niteliğindedir. Sinema ve tarihin bu karşılıklı etkileşimi yüzyıllar öncesinden başlamaktadır. Dünya sinemasının ilk yıllarından itibaren çekilmeye başlanan bu türe, Türk sinemasında da sıkça rastlanmaktadır. Türk sinemasının var olduğu ilk yıllardan, bugünlere kadar tarihi filmlere, çeşitli dönemlerde, farklı temalarla rastlanmaktadır. Belirli dönemlerde artış göstererek, belirli dönemlerde de azalış göstererek varlığını devam ettiren tarihi filmler 2000'lerden sonra yeniden bir dönüş olarak, tarihi filmlerde artış olmuştur.
Özet (Çeviri)
Cinema is one of the most influential arts with storytelling.History science,which is closely related to the relationship between past,tıme,memory and memory, has to interact with cinema in this direction.Cinema,with its technology in hand,applies as a source for history due to the needs of reminder and curiosity and helps to recycle the history by keeping it alive.These images,which were revealed by cinema, are a document for history.This interplay of cinema and history starts from centuries ago.This genre, which started to be withdrown from the first years of world cinema,is frequently encountered in Turkish Cinema. From the first years of Turkish Cinema to today, there are historical films and themes in various periods. The increase in certain periods, the decreasing in certain periods continues to exist. After the years of 2000 Turkish Cinema, there has been a return to historical films and an increase is seen in historical films.