Bağımsız grafik romanda queer eylem
Queer practice in independent graphic novels
- Tez No: 588948
- Danışmanlar: PROF. DR. RİFAT HAKAN ERTEP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sosyoloji, Fine Arts, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Terimsel olarak kullanımı çok eskiye dayanmamakta olan grafik romanın; içerik bakımından daha doyurucu hale gelmesi, sosyal meselelere, otobiyografik hikayelere yer vermesi ve tıpkı romanlarda olduğu gibi; konuyu bütünlüklü olarak inceleyen ve belli bir sonuca bağlayan tek bir yapıt oluşu, onun çizgi romana sağladığı itibarın güçlü göstergeleridir. Literatürde queer kuramla ilgili birçok makale, rapor ve yayın bulunmakla beraber queer kuramın, görsel sanatların bu denli çarpıcı bir alanında, böyle bir inceleme yok denecek kadar azdır. Bu nedenle, bu tez çalışmasında amaçlanan; 60'lar karşı kültür hareketinin oluşumundan beslenen, -böylece yaratılan- comixlerden başlayarak, grafik romanlarda queer'in ele alınışını incelemek ve ana akım çizgi romanlarda pek de gerçekleşmeyen, yeraltı kültürünün bir parçasını oluşturan comix'lerde; cinsel kimlik ve rollerin incelemesini yapmaktır. Bu bağlamda yeraltı 'comix'ler öncülüğünde, grafik romanlarda bu konuların incelenmeye başlanmasını, incelemenin nasıl gerçekleştiği üzerine araştırma yapılarak, çarpıcı örneklerden yola çıkılarak queer eylem incelenmiş ve araştırma kısmında; queer eylem özelinde, iyi bir örnek olan grafik romancı; Alison Bechdel'in Fun Home ve Are You My Mother? grafik romanlarında analiz yapılarak, romanlardaki performatiflik incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The term graphic novel can be considered as being relatively new. Graphic novel is more satisfying in terms of content which includes social issues, autobiographical stories. Besides, just like in novels; graphic novel is a single work that examines the subject and connects it to a certain conclusion. These are the strong parts of graphic novel supporting the comics' reputation. Despite there are many articles, reports and publications about queer theory; there is almost no examination of queer in visual arts, especially in graphic novel. Therefore, this thesis will study queer performance starting from comixes, which was created as a result of the 60s' counterculture and fed by the formation of this culture, to graphic novels. Sexual identities and roles will be examined in comixes which are not considered among the mainstream comics, but considered as underground. In this context, under the leadership of underground comixes, graphic novels to start to examine these issues, the research on how the investigation takes place and striking examples of the queer action was examined and then; In the research part, graphic novelist one of good and a valuable example; Alison Bechdel's Fun Home and Are You My Mother? graphic novels were analyzed and their performativity was examined.