Auguste Comte pozitivizminde birey-toplum ilişkisi
Individual-society relationship in Auguste Comte's positivism
  1. Tez No: 589014
  2. Yazar: ALPAY EGLENEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACI KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
İnsan türünün var oluşundan beri bireyler arası ilişki olgusu da var olmuş ve bunun nasıl olup olmaması, olacaksa nasıl olması gerektiğine dair birçok sorgulama yapılmıştır. Günümüze gelindiğinde hala birey ve toplum çatışmasının devam ediyor ve bunun bireylere zarar veriyor oluşu türsel birlikteliğin nasıl olması gerektiği sorusunun cevaplanması gerekliliğini doğurmaktadır. Çözüm, hiçbir tür bireyinin reddedemeyeceği toplumsal ilkeleri bulmaktan geçmekte, bu ilkeler de ancak pozitivizmde kendini göstermektedir. Çünkü bireyden bireye değişmeyecek olanlar, sadece pozitif deneyimler ve sonuçlarıdır. Auguste Comte'un önce bilgi, ardından toplum teorisi ışığında şimdiye dek sadece ütopya tasarımlarında görünen ideal toplum düzeninin ilkeleri ve bunların nasıl uygulanacağı bu çalışmada belirlenmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Since the humankind had existed, the phenomenon of relationship between people has been also existed and many questions has been raised which is related that how should the relationship be, if it should be how that would be. Even today since the existence of the conflict between society and individual and since this conflict causes harms to individuals this reality raises the necessety related that the question of how the species association should be answered. The solution is to find out some rules where appears in positivism that none of the individuals can reject. Because what will not vary from individual to individual are only positive experiences and results of them. The rules of ideal society system which only seems in utopia layouts until now and how will those rules will be applied are going to be tried to be stated in this text with the help of information theory of Auguste Comte and his society theory.