Deneysel tıkanma sarılığında bakteriyel translokasyon ve profilaktik oral ciprofloxacin'in değerlendirilmesi
- Tez No: 58930
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Tıkanma sanlığı genel cerrahi kliniklerinin karşısına çıkan; insidensi, gerek preoperatif gerekse postoperatif dönemde morbidite ve mortalitesi yüksek olan bir hastalık gurubudur. Son zamanlarda birçok araştırmacı tarafından kabul gören bakteriye! translokasyon olgusunun, tıkanma sarılıklı hastalarda gelişen enfeksiyöz komplikasyonların sorumlusu olduğu düşünülmektedir. Bu konuda, fizyopatolojik mekanizmalar, neden-sonuç ilişkisi ve profilaksi alanında pekçok çalışmanın yapıldığını görmekteyiz. Çalışmamızda, ratlarda oluşturulan tıkanma sarılığının bakteriyel translokasyon gelişimi üzerine etkisi ve gelişecek bir translokasyonun önlenmesi amacıyla oral ciprofloxacin'in etkinliği araştırılmıştır. Barsaklara uygulanan cerrahi travma, barsak mukozal bariyer fonksiyonunu olumsuz etkilemektedir. Buna ilaveten intestinal alanda safranın olmaması bakteriyel translokasyon gelişimine zemin hazırlamakta, gelişen hiperbilirübinemi, mevcut bakteriyel translokasyonun daha ağır seyretmesine neden olmaktadır. Bu deneysel çalışmayla, tıkanma sarılığının bakteriyel translokasyona yolaçtığı ve oral ciprofloxacin ile gerçekleşecek bu translokasyonun başarılı bir şekilde kontrol altına alınabileceği sonucuna ulaşılmıştır. 38
Özet (Çeviri)
SUMMARY Obstuctive jaundice is a common pahology in the surgical clinics and its morbidity and mortality are relatively high in preoperative and postoperative period. Recently, many investigators suggest that bacterial translocation should be the main cause of infectious complications of obstructive jaundice. There are many studies about etiopathogenesis and proflaxis of the subject. In our study, we inwestigated of the effect of obstructive jaundice on the bacterial translocation and the role of oral ciprofloxacin on its proflaxis. Surgical stress on the intestines deteriorates the mucosal barrier function. Furthermore, the absence of bile in the intestines causes bacterial translocation and hyperbilirubinemi occured subsequent to obstructive jaundice results worseninig of the bacterial translocation. In this experimental study; we found that, obstructive jaundice causes bacterial translocation and oral ciprofloxacin ameliorates this translocation. 39