LADM standartında mekansal veri oluşturulması ve web ortamında üç boyutlu olarak görselleştirilmesi
Creating spatial data set for the LADM standard and 3d visualization in web environment
  1. Tez No: 589300
  2. Yazar: MURAT SÜMBÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT IŞIKDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Ortamında Sanat ve Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
İnsanoğlu yerleşik hayata geçip, tarım ve benzeri etkinlikler ile uğraşmaya başladığından beri, mülkiyet ve dolayısıyla kadastro kavramları ortaya çıkmıştır. Kadastronun, ulusal ve uluslararası ihtiyaçlara cevap verecek şekilde gelişebilmesi adına, tarihsel süreçte pek çok çalışma yapılmıştır ve günümüzde uluslararası kabul gören modellerden birisi de LADM'dir. LADM, tüm kadastro sistemlerinde bulunan iştirakler, mekansal olgular ve hak, kısıt, sorumluluk gibi temel yönetimsel olguları içermektedir. İçerdiği bu olgulara ek olarak da farklı kadastro ihtiyaçlarına cevap verebilecek özellikleri barındırmaktadır. Web teknolojilerinin gelişmesi sonucu uç kullanıcıların, veriyi sorgulama, elde etme ve görselleştirme olanakları artmıştır ve çalışmanın hedefi de bu artan olanakları kullanarak mekansal verileri uç kullanıcıların hizmetine sunmaktır. Öncelikli olarak gerçekleştirilen literatür araştırması sonucu LADM standardı ile yapılmış çalışmalar detaylı bir şekilde incelenmiştir ve görselleştirmenin yapılabilmesi için ihtiyaç duyulan LADM standardındaki mekansal mülkiyet veri seti, sadece taban bilgisi bulunan GeoJSON biçimindeki verilerin ve kullanıcı girdilerinin alındığı bir web yazılımı aracılığıyla oluşturularak Oracle Spatial veritabanına yazılmıştır. Çalışmanın temel hedefini gerçekleştirmek adına, oluşturulan bu veri setini kullanıcı isteklerine göre görselleştirecek bir web uygulaması geliştirilmiştir. MVC mimarisinde olan bu uygulama veri katmanı olarak veri setinin bulunduğu veritabanına, uygulama katmanı olarak kullanıcı isteklerini işleyerek istemci katmanına ileten Java uygulamasına ve istemci katmanında da mekansal mülkiyet verisinin görselleştirildiği Cesium tabanlı sanal küreye sahiptir. Kullanıcılar görselleştirme dışında, mekansal mülkiyet verisi ile ilgili bilgilere de ulaşabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Since human beings have settled and engaged in agriculture and similar activities, the concepts of property and hence cadastre have emerged. In order to improve the cadastre to meet national and international needs, many studies have been done in the historical process and one of the internationally accepted models is LADM. The LADM includes the basic managerial facts in all cadastral systems, spatial phenomena, rights, constraints and responsibilities. In addition to these phenomena, it contains features that can meet different cadastral needs. As a result of the development of web technologies, end-users have the opportunity to query, acquire and visualize data, and the objective of the study is to present the spatial data to the end users by using these increasing possibilities. As a result of the literature research carried out with the LADM standard, the studies of the LADM standard were examined in detail and the spatial property data set required for visualization was created by using a web software that can receive GeoJSON format data with base information and user inputs. In addition to this, created data set was written to the Oracle Spatial database. In order to realize the main objective of the study, another web application has been developed to visualize this set of data according to user requests. This application, which is in the MVC architecture, is using created data set as a data layer. In addition to this, it has a Java application layer that processes user requests and serves the results to the client layer. Finally, the client layer has a Cesium-based virtual sphere where the spatial property data is visualized. Apart from visualization, users can also access information about spatial property data.