Ekstrahepatik safra yolu kanserlerinde safradaki karsinoembriyonik antijenin diagnostik önemi
  1. Tez No: 58942
  2. Yazar: AHMET ÖĞÜT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Bu çalışmada ekstrahepatik safra yolu kanserlerinde safradaki karsinoembriyonik antijen (CEA)'nin diagnostik önemi prospektif olarak araştırılmıştır. Çalışmaya GATA Genel Cerrahi A.D.'da ekstrahepatik safra yolu kanseri ön tanısıyla laparotomi uygulanıp kesin histopatolojik tanısı konulmuş 28-90 yaşlarında 9 olgu (Grup 1) ile tıkanma sanlığı ve/veya koledokolithiazis nedeniyle değişik cerrahi tekniklerle operasyon uygulanan ve laparatomi ile kesin tanısı konulan 49 - 69 yaşlarında 8 olgu (Grup 2) alınmıştır. Kolelithiazis ve/veya kolesistit nedeniyle laparoskopik veya klasik açık kolesistektomi operasyonu uygulanan, histopatolojik olarak ta kesin tanı konulan 28-78 yaşlarında 12 olgu (Grup 3)' da çalışmaya katılmış, toplam 29 olgu üç grup altında incelenmiştir. Çalışmaya alınan tüm olgularda operasyon öncesi serum glutamik okzalik transaminaz (SGOT), serum glutamik pirüvik transaminaz (SGPT), alkalen fosfataz (ALP), direkt bilirubin, indirekt bilirubin, lökosit, serum CEA düzeyleri ile peroperatuvar olarak alman kese safrasında CEA düzeyleri ve histopatolojik tanı incelenmiştir. Safra ve serum CEA seviyeleri Mikropartİkül Enzim immunoassay (MEIA) yöntemi ile biokimya laboratuvarlarında ölçülmüştür. Ekstrahepatik safra yolu kanserli olgularda serum CEA düzeyleri diğer gruplardaki olgulara göre anlamlı derecede yüksektir (p < 0,05). Safra CEA düzeyi ise ekstrahepatik safra yolu kanserli grupta diğer gruplara göre daha da yüksek bulunmuştur (p < 0,05). Korelasyon bulunmakla birlikte ekstrahepatik safra kanserli olgulardan oluşan grupta yüksek safra CEA düzeyleri, yüksek serum CEA düzeylerinden daha yüksek bulunmuştur. ALP, SGOT, SGPT, direkt/indirekt bilirubin, lökosit düzeylerinde istatiksel anlamlı fark bulunmamıştır. 34Sonuç olarak, ekstrahepatik safra yolu kanserlerinde serum ve safra CEA düzeylerindeki yükseklik paralellik göstermektedir. Safra CEA düzeylerindeki yükseklik serum CEA düzeylerindeki yükseklikte olduğu gibi tanısal değer taşımaktadır. 35
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, we invastigated prospectively the diagnostic role of bilious carcinoembryogenic antigen (CEA) measurement in the bile duct carcinoma. The study was performed in the Department of Surgery of GAT A. The trial included three groups of patients. In group 1, nine patient, aged between 28-90 years, underwent laparatomy due to extrahepatik bile duct carcinoma. In the eight patient of grup 2, aged 49-69 years, we performed laparatomy and several different operative tecniques due to obstructive jaundice and/or choledocolithiasis. Group 3 consisted of 12 patients ( 28 to 78 years of age ) with cholecystitis and/or cholelithiasis, who underwent open or laparoscopic cholecystectomy. The diagnosis of patients was confirmed by the histopathologic examination. In all of the patients, the levels of SGOT, SGPT, ALP, direct/indirect bilirubin, WBC, serum CEA were measured preoperatively, and during surgery, the bile in the gallbladder was collected and the level of CEA in it was measured. Bilious and serum CEA measurements were carried out by use of MEIA method in Department of Biochemistry. The values of serum CEA in the patients with extrahepatic bile duct carcinomas found to be significantly higher compered to the patients of other groups (p < 0.05). In the patients with extrahepatic bile duct carcinomas, bilious CEA measurements were significantly higher than the other patients. Although there is a weak correlation, in the patients with extrahepatic bile duct carcinomas the high levels of serum CEA were lower than the high values of bilious CEA. In the ALP, SGOT, SGPT, direct / indirect bilirubin and WBC measurements, no statistically significant difference was found between the groups. 36As a conclusion, in patients with extrahepatic bile duct carcinomas, CEA in serum and in bile exhibited similar high levels. Likely increased serum CEA, high levels of bilious CEA may be a diagnostic tool in patients with extrahepatic bile duct carcinomas. 37