Prof. Dr. Hüseyin Gazi Yurdaydın'ın hayatı ve eserleri
Prof. Dr. Hüseyin Gazi Yurdaydın's life and works
  1. Tez No: 589769
  2. Yazar: GÜNER MÜRTEZA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE PUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Biography
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Prof. Dr. Hüseyin Gazi Yurdaydın, Türk tarihçiliğine özellikle İslam Tarihi ve Osmanlı Tarihi alanındaki çalışmalarıyla önemli katkılarda bulunmuş isimlerden birisidir. Kaleme aldığı eserler ile yetiştirdiği öğrencileriyle Osmanlı Tarihi'nin farklı alanlarının derinlemesine aydınlatılmasına katkıda bulunmuş olan önemli bir bilim insanı olmuştur.“Din ve Fenomoloji”ya da“İslam Tarihi'nin Tahlil ve Tenkidi”gibi çalışmalarıyla İslam Tarihi'nin kıymetli isimleri arasına girmiştir. Matrakçı Nasûh ile ilgili çalışmaları ve özellikle“Beyân-ı Menâzil-i Sefer-i Irâkeyn-i Sultan Süleyman Han”adlı eseri Prof. Dr. Hüseyin Gazi Yurdaydın'ın tarihimize silinmez bir damga vurmasını sağlayan eserler olmuştur. Bu tez çalışmasında, Türk Tarihi'ne büyük hizmetlerde bulunmuş olan, Prof. Dr. Hüseyin Gazi Yurdaydın'ın hayatı, kişiliği ve eserleri ele alınmaya çalışılmıştır. Tez çalışmamız giriş bölümüyle beş bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde Prof. Dr. Hüseyin Gazi Yurdaydın'ın tarihe bakış açısı, çalışma disiplini, çalışma alanlarıyla ilgili bilgiler verilmiştir. Birinci bölümde hocanın çocukluk yılları, öğrenim hayatı, mesleki hayatı ve akademik hayatıyla ilgili bilgiler sunulmuştur. İkinci bölümde eserleri tanıtılmış, üçüncü bölümde prestij eseri olarak adlandırılan“Beyân-ı Menâzil-i Sefer-i Irâkeyn-i Sultan Süleyman Han”adlı çalışmasına yer verilmiştir. Dördüncü bölümde ise öğrencileri ve yakınlarının gözünden şahsiyeti tanıtılmıştır. Yürütülen tez çalışmasında, Prof. Dr. Hüseyin Gazi Yurdaydın'ın kitapları, makaleleri ve diğer çalışmaları temel alınmış; ailesi, yakın çevresi ve öğrencileriyle yapılan mülakatlar ile desteklenen zengin bir metin sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Prof. Dr. Hüseyin Yurdaydın is a name who contributed with his works to Turkish historiography especially to field of Islam History and Ottoman History. With the works he wrote and the students he educated he was a scientist who contributed to illumination of various fields of Ottoman History. He became one of the important names of Islam History with the works ''Din ve Fenomoloji'' or ''İslam Tarihi'nin Tahili ve Tenkidi''. His works about Matrakçı Nasûh and especially ''Beyân-ı Menâzil-i Sefer-i Irâkeyn-i Sultan Süleyman Han'' were the works which enabled him to mark our history. In this thesis study, I have tried to discuss life, personality, and works of Prof. Dr. Hüseyin Yurdaydın who served a lot to Turkish History. Our thesis study consists of five sections with the introduction part which includes information about his attitude towards history, work discipline, research interests. In the first section, information about his childhood years, education life, career and academic life is given. In the second section, his works are introduced and in the third section“Beyân-ı Menâzil-i Sefer-i Irâkeyn-i Sultan Süleyman Han”which is named as his prestige work is introduced. In the fourth section, his personality is introduced from his students“and his relatives”point of view. This thesis study which has been carried out is based on Prof. Dr. Hüseyin Gazi Yurdaydın's books, articles, and other works. A rich article supported with the interviews which have been had with his students, family and relatives has been tried to be presented.