Film müziğinde zaman ve ritim: Paralelizm örneği
The time and the rhythm in film music: The example of parallelism
- Tez No: 590032
- Danışmanlar: PROF. SENEM AYŞE DURUEL ERKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Sahne ve Görüntü Sanatları, Music, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Sinemanın icat edildiği günden bu yana filmlerde zamansal ve ritmik olarak tamamlayıcı bir rol üstlenen müzik, sinemaya sesin gelişiyle birlikte filmlerin anlatısal ve yapısal özelliklerine göre üretilmiş ve film için tasarlanmış müzik, 'film müziği' kavramı gelişmiştir. Film müziği kavramının gelişimi, sesli sinemayla birlikte değerlendirilen paralelizm ve kontrpuantal yaklaşımlarla sağlanmıştır. Film müziğinin baskın kullanımı olan paralelizm, müziğin temel ögeleri olan armoni, melodi ve ritim özelliklerinin görüntülerle anlatısal ve yapısal bir ortaklık kurması ve filmin doğrusal anlatı örgütlenmesinde bu özelliklerin uyumlu bir şekilde yapılandırılması sonucunda ortaya çıkmıştır. Kontrpuantal yaklaşım ise film müziği ögelerinin zamansal ve ritmik gelişimden uzaklaşmadan filmde yapılandırılması gerekliliğini öne sürmüştür. Bu çalışma, sinema ve müzikte zamansal ve ritmik ögelerin incelenmesi ve bu ögelerin iki sanatın kesişim ve birleşiminde ortak bir perspektiften değerlendirilmesini amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Music, which has played a time-wise and rhythmic complementary role in the films since the invention of cinema, has been produced according to the narrative and structural features of the films with the advent of sound and the music designed for films, that is, the concept of“soundtrack”has evolved. The development of the concept of film music has been provided by parallelism and counterpoint approaches, which are evaluated together with audible cinema. Parallelism, which is the dominant use of film music, emerged as a result of the harmony, melody and rhythm characteristics of the music, forming a narrative and structural partnership with the images and structuring these features in a linear narrative organization. The counterpointapproach suggested that the elements of film music should be structured in the film without departing from time-wise and rhythmic development. This thesis aims to examine time-wise and rhythmic elements in cinema and music and to evaluate these elements from a common perspective in the intersection and connection of these two arts.