Evli kadınlarda toplumsal cinsiyet rolleri ile evlilik uyumu ve yaşam doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between gender roles and marriage compliance and life satisfaction in married women
- Tez No: 590056
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Yapılan bu araştırmanın amacı, evli kadınlarda toplumsal cinsiyet rolleri ile evlilik uyumu ve yaşam doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Yapılan bu araştırmada 18 yaş üstü, evli, kadın bireylerle çalışılmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul ilinde yaşayan 18 yaş üstü, evli, kadın bireyler oluşturmaktadır. İstanbul ilindeki 18 yaş üstü 150 evli, kadın katılımcı, araştırmanın evreni olarak kabul edilmiştir. Araştırma ilişkisel tarama modeline göre yapılmış olup, araştırmanın örneklemi rastgele örneklem seçilerek yapılmıştır. Örneklem seçiminde kolay ulaşılabilir örneklem kullanılmıştır. Ölçme araçları olarak likert tipi ölçeklerden faydalanılmıştır. Araştırmada kişisel bilgi formu, toplumsal cinsiyet roller tutum ölçeği, evlilik uyumu ölçeği ve yaşam doyumu ölçeği kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre; eşitlikçi tutum ile yaşam doyum arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki vardır. Eşitlikçi tutum arttıkça yaşam doyumu artmaktadır. Eşitlikçi tutum ile evlilik uyumu arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki vardır. Eşitlikçi tutum arttıkça evlilik uyumu artmaktadır. Geleneksel tutum ile yaşam doyumu arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki vardır. Geleneksel tutum arttıkça yaşam doyumu azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim of the this study is examine to relationship between gender roles and marital adjustment, life satisfaction on woman. The universe of the study consists of female individuals over 18 years of age living in Istanbul. The sample of the study consists of 150 participants over the age of 18 in Istanbul. The research will be conducted according to the relational screening model. The sample of the study was chosen by random sampling. The measurement tools of the research consist of Likert type scales. Personal information form, gender roles attitude scale, marital adjustment scale and life satisfaction scale were used in the study. According to the findings; There is a positive relationship between egalitarian attitude and life satisfaction. As egalitarian attitude increases, life satisfaction increases. There is a significant positive relationship between egalitarian attitude and marital adjustment. As egalitarian attitude increases, marital adjustment increases. There is a negative correlation between traditional attitude and life satisfaction scale. As the traditional attitude increases, life satisfaction decreases.