Vezikoüreteral ferlü tedavisinde yeni bir antireflü tekniği:Transvezikal izoperistaltik üreteral envajinasyon (Deneysel çalışma)
- Tez No: 59006
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERBUĞ KESKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Vezikoüreteral reflü, enfekte idrarın pelvise ve buradan da kollektör tübüller yoluyla renal parankime ulaşmasıyla, böbrek yetmezliğine kadar gidebilen parankim hasarına yol açan bir patolojidir. Vezikoüreteral reflünün cerrahi tedavisi, son 40 yıldır büyük ilerlemeler kaydetmiştir. Ancak cerrahi tedavinin anafikri olan submukozal tünel oluşturmak özellikle ince duvarlı, trabekülasyonlu, sakkülasyonlu, skarlı ve enf lamasyonlu mesanelerde çok güçtür. Bu çalışmanın amacı ureteral envaj inasyon oluşturarak yeni bir antireflü tekniği geliştirmektir. Bu çalışmada 8 adet 2-3 aylık domuz yavrusu kullanıldı. Sistotomi ile her iki submukozal ureteral tünel tavansızlaştırılarak antireflü mekanizma bozuldu. Sağ üretere başka bir müdahale yapılmadı. Sol ureter mobilize edildi, üreterin en distaline 1 cm. lik izoperistaltik envaj inasyon oluşturularak mesane duvarına yerleştirildi. Ameliyattan 60 gün sonra yapılan sistogramlarda tüm domuzlarda sağ tarafta VUR görülürken, hiçbirinde sol tarafta VUR saptanmadı. Tüm deneklere intravenöz urogram yapıldı ve sol üreterlerde obstrüksiyon olmadığı gösterildi. Sol üreterlerin pasajında sorun olmadığı, bir domuza DTPA sintigrafi ve 4 domuza nefrostogram yapılarak da gösterildi. Transvezikal izoperistaltik ureteral envaj inasyon tekniği, domuzlarda VUR tedavisi için etkili, kolay uygulanabilen, tekrarlanabilir ve standart antireflü prosedürlerine alternatif olabilecek bir teknik olduğu düşüncesine varıldı. 52
Özet (Çeviri)
SUMMARY Vesicoureteric reflux may cause renal insufficiency by retrograde flow of infected urine from the bladder to the pelvis and than to the renal parenchyme via collector tubuli. The surgical treatment modalities of vesicoureteral reflux have advanced during the last four decades. But, creation of the submucosal tunnel, the main goal of the surgical treatment, is very difficult, particularly in the presence of trabeculated, sacculated, scarred, inflammated and thin walled bladders. The purpose of this study is to develop a new antireflux technique by creating an intussusception in the intramural ureter. Two- three months old piglets were used in this experiment. The antireflux mechanism was destroyed by unroofing both submucosal ureters, following cystotomy. No other procedure was done for the right ureter. The left ureter was mobilized, one cm. isoperistaltic intussusception performed at the most distal part and positioned intramurally in all piglets. On the 60" postoperative day cystograms demonsrated that all the piglets had VUR on the right side, while there was no evidence of reflux on the left. Intravenous urogram performed in all experiments, showed no obstruction on the left side. The free flow to the bladder was demonstrated also by nephrostogram in four piglets and by DTPA scintigraphy in one. The transvesical isoperistaltic ureteral intussusception is found to be an easy, reproducible and effective method to treat VUR in piglets and could be an alternative to the standart antireflux procedures. 53