Laparotomi ve splenektominin tümör büyümesi üzerine etkilerinin Ehrlich asit tümörü modelinde incelenmesi
The Effect of laparotomy and splenectomy on the tumor growth on Ehrlich ascites tumor model
- Tez No: 59024
- Danışmanlar: PROF. DR. SADIK PEREK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
(en fazla 250 sözcük) : In this experimental work, performed In the General Surgery Departement of the Cerrahpaşa Medical Faculty,' one has tried to ascertain- the effect of laparotomy and splenectomy, ön the tumor, growth. In the experiment three group of nice were performed each consisting of 15 mice. All the nice were given subcutaneouEinjection of & definite.amount cf tumor cells. On the first day fallowing injection the first grtoup of mice were subjected laparotomy, the second group to“ splenectomy. The third group of mice were kept as control. On the 35th day, all the - animals were sacrificed under high dose ether anesthesia and the groups. were compared regarding tumor acceptance, turner dimensions, certain criteria of anaplasia(such as pleomorphisa, number of mitosis and atypic mitosis giant cell formation) and tumor necrosis. There were no difference' ”between groups regarding turaor acceptance. Tumor dimensions were statistically sig nificantly higher in the laparotomy and the splenectomy groups. Regarding the. criteria of anaplasia except the giant conformation, they were found to he significantly higher from the statistical point of view,inthe laparotomy and- splenectomy croups. As for fiant cell formation there were Ç, no differencebetween groups. So, one come to the conclusion that laparotomy. and splenectomy, if not on the rate of tumor acceptance, caused an increase' oh the tumor growth As one was notable to notice any difference between laparotomy and splenec- tpay on thetumor dimensions and the degree of anaplasia, this increase in the tumor growth rate is thought to be due to the postoperative immunosuppression fallowing surgery.
Özet (Çeviri)
(en fazla 250 sözcük) : (TÜBİTAK / TÜRDOK'un Abstrakt Hazırlama Kılavuzunu Kullanınız.) İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Cienel Cerrahi - anabilin Dalı'nda gerçekleştirilen bu deneysel çalışmada laparetemi ve aplenekteminin tüner büyümesi üzerine etkileri ortaya konmaya çalışılmıştır. Çalışmada kontrol grubu, laparotomi grubu ve splenektemi grubu olmak üzere herbiri 15 fareden oluşan 3 grup oluşturulmuştur; Subkütan tümör enjeksiyonunu takiben 1. gün bir gruba laparotomi bir gruba splenektemi uygulanmıştır? Bir gruba ise hiçbir işlem uygulanmamıştır. İtim hayvanlar 35. gün yüksek doz eter anestezisiyle sakrifiye edilmişler ve gruplar tümör tutma oranı, tümör boyutu,.ve bazı anaplazi kriterleri (pleomorf izm derecesi, mitoz ve atipik mitez sıklığı, dev hücre formasyonu/ ve tümör nekroz oram açısından bir birleriyle karşılaştırılmıştır. Tümör tutma oranı açısından gruplar arasında istatiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır. uruplar tümör boyutları açısından karşılaştırıldığında laparotomi ve splenektomi firubu kontrol grubuna göre istatiksel olarak anlamlı yüksek bulun muştur. Anaplazi kriterlerinden dev hücre formasyonu dışındakiler ve nekroz oranı açısından laparotomi ve splenektomigrubu kontrol grubuna. Göre istatiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır.. Sonuçta laparatemi ve aplenekteminin tümör tutma oranını olmasa bile, tümör büyümesini hızlandırdığı sonucuna vardık. Splenektomi ve laparotomi grupları arasında gerek tümör boyutu, gerekse anaplazi kriterleri açısından anlamlı fark tespit edilmemiş olması sebebiyle splenektomi grubunda gözlemlenen hızlanmış tümör büyümesinin laparo- timinin sebep olduğu postoperatif İmmünpsüpresyona bağlı olabileceği sonucuna vardık.