Parkinson's disease patients' comprehension and production of co-speech gestures
Parkinson hastalarında konuşmaya eşlik eden jestlerin anlamlandırılması ve üretilmesi
- Tez No: 590255
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TİLBE GÖKSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Duyusal-motor temsiller amaca yönelik hareketlerin sergilenmesinde önem taşır ve hareketin yanı sıra hareket içeren ifadelerin algılanmasında, anlamlandırılmasında ve üretilmesinde rol alır. İnsanların hareketli doğasından dolayı bu temsiller uzamsal detaylar içerir ve hareket içeren sözlü ifadelere de bu detaylar yansır. Sağlıklı bireylerle yapılan çalışmalar hem soyut hem de somut hareketlerin benzer duyusal-motor mekanizmalarını simüle ettiğini ifade etmiştir. Bu nedenle, somut hareket ifadelerinin uzamsal detaylar içermesinin soyut hareket ifadeleri için de geçerli olabileceği öngörülmüştür. El jestleri de somut ve soyut hareket içeren sözlü kullanımların ifade edilmesinde bireyin bilişsel yükünü hafifletmektedir. Fakat bireyin Parkinson gibi konuşma bozukluğuna neden olan bir hastalığa sahip olması kişinin konuşmaya eşlik eden jestleri anlamlandırmasına ve üretmesine etkide bulunabilir. Bu çalışmanın amacı Parkinson hastalığının soyut ve somut hareket içeren sözlü ifadelere eşlik eden ikonik jestlerin anlamlandırılması ve üretilmesi üzerindeki etkisine bakmaktır. Çalışmaya 18 Parkinson hastası ve yaş-eğitim düzeyi eşleştirilmiş 18 sağlıklı birey katılmıştır. Katılımcılara konuşmaya eşlik eden jestlerin anlamlandırılması ve üretilmesi üzerine çalışmalar sunulmuştur. Anlamlandırma çalışmasının sonuçlarına göre her iki hareket türünde de sağlıklı bireyler ile hastalar arasında anlamlı fark bulunurken, üretim çalışmasının sonuçları hastalığın konuşmaya eşlik eden ikonik jestlerin, somut hareketlerin ifadesi dışında, üretime herhangi bir etkisinin olmadığını göstermiştir. Buna ek olarak, iki çalışma arasındaki korelasyonel analize göre konuşmaya eşlik eden jestlerin anlamlandırılması ve üretimi arasında bir bağlantı bulunamamıştır. Bu sonuçlar Parkinson hastalığının jest üretimini doğrudan etkilemediğini, fakat hastalığa bağlı olan hareket konseptindeki problemlerin konuşma esnasında kullanılan jestlerin anlamlandırılmasına etki edebileceğini ortaya koymuştur. Anahtar kelime: bedenselleşmiş biliş, konuşmaya eşlik eden jest, Parkinson hastalığı
Özet (Çeviri)
Sensorimotor representations are essential to act goal-directed and take role in the way we perceive, comprehend, and produce actions as well as language containing actions. Due to the mobile feature of human beings, spatial details also accompany these representations and reflect on the linguistic statements explaining actions. Studies conducted with neurotypical participants suggest that both abstract and concrete actions simulate similar sensorimotor mechanism. Thus, spatial details provided in the linguistic statements of concrete actions are also valid for the expressions of abstract actions. Gestures can also ease the cognitive load of the linguistic statements expressing concrete and abstract actions. However, if the individual possesses a condition resulting in speech impairment such as Parkinson's Disease (PD), alterations may occur in the comprehension and production of co-speech gestures. The aim of this study was to expand our knowledge with respect to PD's effect on co-speech iconic gesture comprehension; and production for both concrete and abstract actions. We recruited 18 PD patients and age and education-matched 18 neurotypical controls. We introduced co-speech gesture comprehension and production tasks to reveal the underlying mechanism of these profiles. While the results on the comprehension task revealed significant differences for both action types between groups, the production task showed that PD did not affect the way patients use co-speech iconic gestures, except with the dynamic events referring to concrete actions (but not to abstract actions). Also, the correlational analysis between these two tasks revealed no association between co-speech comprehension and production mechanisms. These results suggest that PD may not be fully related to problems in gesture production. Yet, comprehension of co-speech gestures may be influenced by problems in conceptualization of actions. Keyword: embodied cognition, co-speech gesture, action, Parkinson's Disease