Hayatın geçiş dönemine ilişkin inanç ve ritüeller:Niğde Gümüşler kasabası örneği
Beliefs and rituals regarding the transition period of li̇fe: Example of the Niğde Gümüşler town
- Tez No: 590378
- Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA MUSTAFA KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Sosyoloji, Folklore, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez çalışmasında, Niğde İli Gümüşler Kasabası geçiş dönemlerinin belirli inanç ve ritüelleri ele alınmıştır. Geçiş dönemleri, yıllar içinde halkın yaşadığı tüm değişim ve gelişimleri gözler önüne serer. İnsan hayatının en önemli geçiş süreçleri doğum, evlenme ve ölümdür. İnsanların geçiş süreçlerine kolay uyum sağlayabilmesi ve eşik dönemlerini rahat geçirebilmesi adına bazı inanç ve ritüeller yapılır. Bu inanç ve ritüeller, toplumun kültürel yapısı ve ahlaki değerlerini yansıtır. Çalışmada elde edilen bilgiler yazılı ve sözlü kaynaklara göre düzenlenmiş, geçmişten günümüze karşılaştırmalı analizleri yapılarak anlatılmıştır.Araştırma kapsamında Niğde İli Gümüşler Kasabası'nda yaşayan 10'u erkek, 20'si kadın olmak üzere 30 kişi ile derinlemesine mülakat yapılmıştır. Araştırmanın ilk bölümde araştırmanın yöntemi, konusu, amacı, kapsamı ve sınırlılıkları hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde araştırma sahasının tanıtımı yapılmıştır. Üçüncü, dördüncü ve beşinci bölümlerde sırasıyla doğum, evlenme ve ölüm süreçlerinde yapılan inanç ve ritüeller ele alınmıştır. Son bölüm olan altıncı bölümde ise araştırma sonuçlarına yer verilerek değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the belief and rituals of the transition period of the Gümüşler Town of Niğde Province are discussed. Transition periods reveal all the changes and developments experienced by the people over the years. The most important transition processes in human life are birth, marriage and death. Some beliefs and rituals are applied in order to help people to easily adapt to transition processes and pass critical periods comfortably. These beliefs and rituals reflect the cultural structure and moral values of society. The information obtained from the study was compiled according to written and oral sources, analyzed and compared from the past to the present. With in the scope of the research, 30 people, 10 men and 20 women, were interviewed in depth in the Gümüşler Town of Niğde. In the first part of the research, the method, subject, aim, scope and limitations of the research are given. In the second part, the research area was introduced. In the third, fourth and fifth chapters, beliefs and practices birth, marriage and death processes are discussed respectively. In the last chapter, the sixth chapter, the results of the research were evaluated.