Mekanik Ventilatör Desteğinde Olan Hastalarda Müzik Terapinin Ağrı,Anksiyete ve Yaşamsal Bulgulara Etkisi
The Effect of Music Therapy on Pain, Anxiety and Vital Findings in Patients with Mechanical Ventilator Support
  1. Tez No: 590615
  2. Yazar: FATMANA İZAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA BİRGİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Konu: Mekanik Ventilasyon desteğinde olan hastalarda müzik terapinin ağrı, anksiyete ve yaşamsal bulgulara etkisi Amaç: Yoğun bakımda mekanik ventilasyon desteğinde olan hastaların sevdikleri müzikle yapılan müzik terapinin, ağrı, anksiyete ve yaşamsal bulgularına etkilerini araştırmak amacıyla bu çalışma yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın evrenini, Muğla Sıtkı Koçman Eğitim ve Araştırma Hastanesi' nin Anestezi ve Reanimasyon Yoğun Bakım Kliniğinde, Mayıs 2015-Mayıs 2016 tarihleri arasında yatan, mekanik ventilasyon desteğinde olan 442 hasta oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini, yetişkin yaş grubu (18-85), nörolojik hastalık tanısı almamış olan, psikiyatrik hastalık tanısı almamış olan, sedasyon tedavisi uygulanmayan, yüksek doz inotrop desteğinde olmayan, hemodinamisi stabil olan, işitme problemi olmayan, mekanik ventilatör modu aynı olan, Glaskow Koma Skalası (GKS) puanı 9 ve üstünde, en az 24 saat mekanik ventilatöre bağlı 62 hasta (31 uygulama, 31 kontrol) oluşturmuştur. Araştırmanın verileri; bilinci açık hastanın kendisinden, bilinci kapalı hastanın ailesinden onam alındıktan sonra, uygulama ve kontrol grubundaki hastaların müzik terapiden hemen önce, müzik terapinin 30. dakikası, 60. dakikası ve müzik terapinin bitiminden 30 dakika sonra, hasta tanıtım ve hasta izlem formu, anksiyete ve ağrı yüz ölçeği kullanılarak toplandı. Kullanılacak müziğin hastaya uygun seçilmemesinin ağrıya duyarlılığı arttırabileceği, bu nedenle müziğin etkisinden en üst düzeyde yararlanabilmek için hastanın isteklerinin dikkate alınmasının önemli olduğu düşünülerek, hastanın sevdiği müzik 60 dakika süresince MP3 Player ile dinletildi. Tanımlayıcı özelliklerin homojenliği Ki- Kare testi ile değerlendirildi. Normal dağılım gösteren veriler T Testi ile normal dağılım göstermeyen veriler Mann Whitney U Testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Müzik terapi uygulanan hastaların zamanlara göre sistolik kan basıncı, diastolik kan basıncı, nabız hızı ve solunum hızı değişimini ve birbirleri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla homojen olanlarda Repeated Measure ANOVA, ölçüm zamanları arasındaki değişimi belirlemek için Bonferrini testi kullanılmıştır. Homojen olmayan gruplarda, oksijen satürasyon değeri, anksiyete ve ağrı yüz ölçeği değerleri ise Friedman testi ile analiz yapılmıştır. Bulgular: Uygulama ve kontrol grubundaki hastaların anksiyete ve ağrı yüz ölçekleri kullanılarak elde edilen değerlerin istatistiksel analizinde müzik terapinin 0. dakikasında anlamlılık saptanmazken, uygulama grubunda müzik terapinin 30., 60.
Özet (Çeviri)
Subject: The effect of music therapy on pain, anxiety and vital signs in patients with mechanical ventilation support. Purpose: This study was conducted to investigate the effects of music therapy performed by using the music they enjoy on pain, anxiety and vital signs of patients with mechanical ventilation support in the intense care unit (ICU). Tools and Method: The study's universe consisted of 442 patients hospitalized in the Anesthesia and Reanimation Intensive Care Clinic of Muğla Sıtkı Koçman Training and Research Hospital with mechanical ventilation support between May 2015 and May 2016. The sampling of the study consisted of 62 patients (31 treatment, 31 control) in the adult age group (18-85), who had no neurologic disease, had no psychiatric disease, did not receive sedation therapy, did not have high dose inotropic support, had stable hemodynamics, had no hearing problems, had a Glaskow Coma Scale (GCS) score of 9 or above and had been connected to a mechanical ventilator for at least 24 hours. The data were collected immediately before the music therapy, in the 30th minute of the therapy, in the 60th minute of the therapy and 30 minutes after the end of the therapy with their own consent of the conscious patients and with the consent of the families of the unconscious patients by using patient description and monitoring form and anxiety and pain face scale. Thinking that if the music selected is not suitable for the patient, it may increase the sensitivity to the pain, the researcher decided that the likes of the patients should be considered in the selection of the music to be listened to so that the effect of the music could be maximized; thus, the music liked by the patient was determined and then listened to by the patient for 60 minutes on an MP3 player. The homogenity of the descriptive properties was assessed by chi-square test. The data showing a normal distribution were analyzed by using t-test and the data not showing a normal distribution was analyzed by using Mann Whitney U Test. Repeated Measure ANOVA was used to determine the systolic blood pressure, diastolic blood pressure, pulse rate, respiratory rate change, and the relationships among these in the patients receiving the music therapy over time and the Bonferrini test was used to determine the change between different measurement times. Values of oxygen saturation value, anxiety and pain score were analyzed by Friedman test in non-homogenous groups.