Determining the subgrade modulus according to physical properties and shear strength parameters of soil
Yatak katsayısının zeminin fiziksel özelliklerine ve kayma mukavemeti parametrelerine göre belirlenmesi
  1. Tez No: 590739
  2. Yazar: EMRE AYGIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA UNUTMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez çalışmasında, literatürdeki yaygın olarak kullanılan ancak kısıtlı sayıdaki yaklaşımlardan farklı olarak, yatak katsayısı zeminin ve temelin fiziksel ya da mekanik özelliklerini gösteren parametrelere (Temel genişliği, uzunluğu, kalınlığı, Elastisite modülü, Poisson oranı vb.), indeks özelliklerini gösteren parametrelere (Sıkılık oranı, Özgül ağırlık, Birim hacim ağırlık vb.) ve kayma mukavemeti parametrelerine (İçsel sürtünme açısı, Kohezyon) bağlı bir fonksiyon olarak belirlenmeye çalışılacaktır. Zeminlerin yatak katsayısının belirlenmesi özellikle temel yapılarının tasarlanması aşamasında inşaat mühendislerinin karşılaştığı en önemli konulardan bir tanesi haline gelmektedir. Üst yapı ve temelin tasarımlarda bir bütün olarak modellenerek analiz yapılması, çözümü karmaşık bir hale getirmekte ve tasarımcılara hem zaman hem de iş yükü açısından külfetler getirmektedir. Yukarıda sunulanlar doğrultusunda, elastik zemine oturan kiriş formundaki yapı elemanları, hem zemin parametrelerinin kontrol edilebildiği (PLAXIS) hem de edilemediği (SAP2000) nümerik programlarda ayrı ayrı modellenerek analiz edilmiştir. Bu analizlerden elde edilen sonuçlar karşılaştırılarak tutarlılık gözden geçirilmiş, sayısal sonuç olarak birbirine en çok yaklaşan modeller esas kabul edilmiştir. Her iki programın verdiği sonuç çıktılarında, zemine oturan kirişin oturma değerleri yakalanması gereken birincil parametre olarak seçilmiştir. Değişen zemin parametrelerine karşılık gelen yatak katsayısı değerleri tabloya aktarılmıştır. Zemin parametreleri kullanılarak, yatak katsayısı değerinin birimsel bütünlüğüne dikkat edilerek bir formül oluşturulmuş, bu formülden ortaya çıkan yatak katsayısı değerleri, analizlerde kullanılan yatak katsayısı değeri ile grafik üzerinden kıyaslanmıştır.“Maksimum Olabilirlik Tahmini”yöntemi kullanılarak minimum sapma ile elde edilen formül optimize edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study; different from widely used but restricted number of existing approaches in the literature, subgrade reaction modulus is determined as a function of geometrical (width, thickness and length of foundation etc.), index (relative density, specific gravity, unit weight etc.), shear strength (cohesion, internal friction angle) or mechanical (Young's Modulus, Poisson's ratio etc.) properties of soil and foundation. Determining the subgrade reaction modulus has become one of the important issues at the phase of designing the foundation structures especially. Analyzing the superstructure and foundation structure as a whole complicates the solution and costs more time and effort. In accordance with aforementioned issues; structural members such as beams resting on elastic soil has been modeled and analyzed separately in numerical softwares such as SAP2000 and PLAXIS. Results obtained from these analyses, have been compared, consistency has been sought and models that converge to each other as numerical results have been assumed as elementary models. Among the outputs of PLAXIS and SAP, the maximum settlement value of beam resting on elastic soil has been chosen as the primary control parameter. Subgrade reaction modulus values corresponding to the different soil parameters have been transferred into tables. By taking into account the consistency of units, a formula has been proposed; subgrade reaction modulus values obtained from this formula has been compared with subgrade reaction modulus values that used in SAP analysis on a chart. By using“Maximum Likelihood Estimation”method, proposed formulation has been tried to be optimized.