Phoenix theophrasti (Datça-Girit hurması) Türkiye popülasyonlarının mevcut durumlarının saptanması ve genetik farklılıklarının moleküler belirteçler kullanılarak belirlenmesi
Identification of the current populations and determination of genetic factors by using molecular markers of phoenix theophrasti (Datça-Crete palm) in Turkey
- Tez No: 591191
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR GÖKHAN ŞENOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Genetik, Botany, Genetics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Tersiyer kalıntısı olan ve çalışma materyali olarak belirlediğimiz Phoenix theophrasti (Datça hurması) W. Greuter tarafından 1967 yılında Girit adasından tanımlanmıştır. Türkiye'deki popülasyonlarının durumu 1980 lere kadar bilinmemektedir. Ülkemizde ve bulunduğumuz coğrafyada kalıntı (relikt) konumunda olan bu palmiye türünün, mevcut durumunun belirlenmesi ve koruma stratejileri geliştirilmesi, çalışmanın temel konusunu oluşturmaktadır. Bu çalışma ile türün popülasyonlar bağlamında net birey sayıları belirlenmiş ve 5 farklı popülasyonda toplam 157 birey işaretlenmiş ve haritalanmış bununla birlikte gerçek ve potansiyel yayılım alanının ortaya konulmuştur. Tüm popülasyonların habitat yapısı ve maruz kaldığı tehdit faktörleri tespit edilmiştir. Aynı zamanda türün moleküler olarak tüm popülasyonları ele alınmış popülasyon bazında yapılan parsimoni analizleri ile cins içerisindeki ayrımları kayıt altına alınmıştır. Yapılan tüm çalışmalar ile türün gerek sistematik durumunun gerekse popülasyon içi genetik çeşitliliği belirlenmiştir. Bu veriler ışığında Gümüldür popülasyonu tüm filogenetik çalışmalar ile türün en kuzey lokalitesi olarak tespit edilmiştir. Tüm bu verilerin korelasyonu ile türün mevcut durumu tespit edilmiş ve geleceğe taşınması adına koruma yaklaşımlarında bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The working material that we have identified as Teriary relict P. theophrasti (Datça date palm) from the Island of Crete was described in 1967 by W. greater. The populations of the species in Turkey is not known until the 1980s. In our country and in our region residues (relict) position determination and the current status of this Palm species which is in the development of protection strategies, forms the main subject of the study. In this study, the number of net individuals was determined in the context of the populations of the species, 157 individuals were marked and mapped in 5 different populations. The real and potential spillover area has been revealed. The habitat structure and threat factors of all populations were determined. At the same time, all the populations of the species molecularly were analyzed by parsimony analysis on the basis of population. The systematic status of the species and the genetic diversity within the population were determined by the studies. In the light of the data,Gümüldür population was identified as the northernmost locality of the species by all phylogenetic studies. By correlating all these data, the current situation of the species has been determined and conservation approaches have been made in order to carry them to the future.