1980 sonrası Türkiye'de çocukluğun yeniden inşası: Oyun ve oyuncak üzerinden bir okuma
Reconstruction of childhood in Turkey after 1980s: A reading through games and toys
- Tez No: 591257
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEBNEM YARDIMCI GEYİKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
1980'li yıllar, Türkiye'de sosyal, ekonomik ve kültürel gibi birçok alanlarda köklü değişimlerin yaşandığı bir zaman dilimine denk gelmektedir. 24 Ocak Kararları ve 12 Eylül Askeri darbesi ile birlikte ekonomik yapı bütünüyle değişmiş, darbe yönetimi siyasal hayatı silbaştan dizayn etmiş, gündelik hayat ve kültür büyük ölçüde değişmiş ve olumlu/olumsuz yönleriyle birlikte önceki on yıldan çok farklı bir Türkiye, oldukça kısa zaman içinde ortaya çıkmıştır. Bu çalışma anılan dönüşüm sürecinin çocuklar ve çocukluk üzerindeki etkisini ortaya koymayı amaçlamaktadır. 1980 sonrasında Türkiye, yönünü tam olarak Batılı kapitalist sisteme dönüp, neo-liberal politikaların da etkisi neticesinde hızlı ve hareketli bir döneme girmiştir. Modernleşmenin serbest piyasa ekonomisi ile bütünleştiği bu yıllarda ülkemize yoğun bir şekilde giriş yapan ürünlerden birisi de oyuncaklardır. Oyuncaklar 1980 sonrasında modernleşmenin simgelerinden birisi halini almıştır. İşte bu tezin konusu 1980 sonrasında küresel ekonomik piyasa içinde yer alan Türkiye'de, çocukların oyuncaklar üzerinden nasıl tüketim ekonomisine dâhil edildiği, yerel çocukluk kültüründen küresel boyutlara ulaşan çocukluk anlayışına nasıl geçildiği, modernleşme ile birlikte çocukluğa dair anlayışın 1980 sonrasında nasıl boyutlandırıldığı ve oyuncakların bir ideolojik araç ve kültürel bir meta olarak işlev gördüğü bu tezin konusunu oluşturmaktadır
Özet (Çeviri)
The 1980s has corresponded to a period of time which there were drastic changes in many areas such as social, economic and culture in Turkey. With January 24 Decisions and September 12 military coup, the economic structure completely changed, the military rulers have designed political life back to square one, everyday life and culture changed dramatically and with positive and negative sides a very different Turkey has emerged than previous decade. This study aims to reveal the impact of the transformation process mentioned above on children and childhood. Turkey fully has deflected its way into the Western capitalist system and has entered a period of fast moving under the influence of the neo-liberal policies. In these years when modernization is integrated with free market economy, one of the products that enter into our country was toy. The toys have become one of the symbols of modernization after 1980. This thesis focuses on how children have been included in consumption economy by way of toy, how childhood perception has transformed to global comprehension from local cultural vision, how comprehension of childhood has been shaped and how the toy has been functioned as ideological tool and cultural meta with the modernization, in Turkey which has been located in global financial market after 1980.