Türkiye'de Hristiyan İranlı sığınmacıların sosyo-ekonomik durumları ve sorunları: Ankara örneği
Christian Iranian asylum seekers in Turkey, socio-economic status and issues: The Ankara example
- Tez No: 591837
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METE KAAN KAYNAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez Türkiye'deki İranlı mülteciler ve İranli Hristiyan mültecilerin sosyo- ekonomik durumları ve sorunlarını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda mültecilerin durumunu daha iyi anlamak için genel olarak ve dünyada mültecilik ele alınacaktır. Birinci bölümde mülteci, sığınmacı ve göçmen kavramları ve arasındaki farklar ve uluslararası platformda mültecilik irdelenecektir. İkinci bölümde Türkiye'deki mülteciler ve onların hukuki statüleri incelenecektir. Üçüncü bölümde Türkiye'deki İranlı mültecilerin geliş nedenleri ve sorunlarına değinilecektir. Son bölümde ise tezin ana eksenini oluşturan Hristiyan İranlıların Türkiye'deki sosyo-ekonomik durumları, din yaşantıları, siyasal durumları, sorunları ve Türkiye'den geleceğe yönelik beklenti aktarılacaktır.
Özet (Çeviri)
Christian refugees, Iranian refugees in Turkey and Iran in this thesis, the socio- economic situation and aims to explore the problems. In this context to a better understanding of the status of refugees, in general and refugee will be taken up in the world. In the first part, asylum-seekers / refugees and immigrants and differences between the concepts of refugee and international platforms will be discussed. In the second chapter, refugees and their legal status in Turkey will be examined. Iranian refugees in Turkey the reasons for the arrival of the third chapter and problems will be discussed. In the last chapter, the thesis that Christian Iranians in Turkey forms the main axis of socio-economic status, religion, life, and political situations, issues and expectation for the future of Turkey are carried over them.