Halk inanışlarında dinin etkisi; Çorum ili örneği
The effect of religion in folk beliefs; the example of Çorum province
- Tez No: 591839
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN HAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Halk Bilimi (Folklor), Religion, Folklore
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Halk inanışları; halk arasında dinî kökenli olan veya olmayan ancak doğru olduğu halkın büyük kısmı tarafından kabul edilen ve bu kabul doğrultusunda uygulamalara dönüşen inanışlardan oluşmaktadır. Tarih boyunca bu inanışlar, insanları etkilemiş ve hayatları üzerinde büyük rol almıştır. Halk inanışları nesilden nesile aktarılan hal, hareket, tavır, davranış biçimlerini durumlu öğrenme ile yaşam biçimimizdeki düşünce yapımızın büyük bölümünü oluşturmaktadır. Halk inanışları genel olarak çok eski dönemlerden beri var olmakta ve hale devam etmektedir. Bu inanışların dini bakımdan etkisinin değerlendirilmesinin yapılması din-insan ilişkilerinin tarihsel gelişimini ve bu inanışları daha iyi anlamamıza yardımcı olacaktır. Çorum yöresinde Hititlerden, Eski Türklerden ve İslamiyet'in kabulunden sonra da oluşan gelenek, görenek, kültür ve inançlarının yansımalarının etkileri şu anki yaşayan insanlar üzerinde olduğu görülmektedir. Bu çalışmada, Çorum halkı tarafından benimsenip özümsenen halk inanışlarının ve uygulamaları bu çalışmada tespit edilmiş, bu inanışlara ve uygulamalara dini etkinin değerlendirilmesiyle Türklerin İslamiyet'e geçişinden sonra çoğu inanış ve uygulamaları Çorum halkının etkin bir şekilde yaşadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Folk beliefs formed from beliefs with or without religious rooted among the people, but accepted by the majority of the people and turned into practices in line with this acceptance. Throughout history, these beliefs have influenced people and played a major role in their lives. Folk beliefs constitute a large part of our thought structure in our way of life through state, movement, attitude, behavior patterns transferred from generation to generation. Folk beliefs have generally existed and continued since ancient times. The evaluation of the effects in these beliefs with regard to religion will help us to better understand the historical development of religion and human relations. In Çorum; the effects of tradition, customs, culture and beliefs being after Hittites, the Old Turks and the acceptance of Islam are available on the current living people. In this study, the folk beliefs and practices adopted and assimilated by the people of Çorum were determined in this research, by evaluating the religious influence on these beliefs and practices, most of the beliefs and practices of the people of Corum live effectively.after the transition of the Turks to Islam