PCF kendine benzer yapılar üzerinde fraktal interpolaston
Fractal interpolation on pcf self similar structures
- Tez No: 591886
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalı¸smada öncelikle Barnsley'in yakla¸sımıyla yinelemeli fonksiyon sistemleri ve aralık üzerinde fraktal interpolasyon fonksiyonları kavramları verilmi¸s, fraktal interpolasyon fonksiyonları ile ilgili çe¸sitli örnekler verilmi¸s ve ¸sekillerle gösterilmi¸stir. Daha sonra Kigami tarafından verilen kendine benzer yapı, PCF kendine benzer yapı ve harmonik yapı kavramları tanımlanmı¸s, PCF kendine benzer yapılar ve harmonik yapılarla ilgili örnekler, aynı zamanda PCF kendine benzer yapı olmayan durumlar ve aynı ¸sekilde harmonik yapı olmayan durumlar ayrıntılı bir ¸sekilde açıklamalı olarak gösterilmi¸stir. Ardından, son olarak bir PCF kendine benzer yapı üzerinde harmonik fonksiyonlar yardımıyla Barnsley'in fraktal interpolasyon fonksiyonlarının varlı˘gı ara¸stırılmı¸stır ve bunlarla ilgili örnekler verilmi¸s ve ¸sekillerle açık bir ¸sekilde ortaya konulmu¸stur.
Özet (Çeviri)
In this study, the concepts of iterative function systems and Fractal interpolation functions on interval were given primarily by Barnsley's approach, various examples of fractal interpolation functions were given and illustrated with shapes. Later, the concepts of self-similar structure, PCF self-similar structure and harmonic structure given by Kigami were defined, examples of PCF self-similar structures and harmonic structures were shown, as well as PCF self-similar non-Structure States and likewise non-harmonic structure states were explained in detail. Finally, with the help of harmonic functions on a PCF self-similar structure, the existence of Barnsley's fractal interpolation functions has been investigated and examples of these have been given and clearly laid out with shapes.