Aphıs fabae ile beslenen avcı oenopıa conglobata ve asalak aphıdıus colemanı'nin gelişimi
Development of predator oenopia conglobata and parasitoid aphidius colemani fed on aphis fabae
- Tez No: 591909
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
Yaprak bitleri bir çok kültür bitkisinde önemli zararlara neden olan polifag zararlılardır. Yaprak bitlerinin çok sayıda doğal düşmanı bulunmaktadır. Bunlar kuşlar, Syrphidae larvaları, Coccinellidae ergin ve larvaları, kulağakaçanlar, parazitoitler ve entomopatojenlerdir. Tarım alanlarında önemli yaprak bitlerinden birisi de bakla yaprak biti, Aphis fabae'dir. Bu çalışmada yaprak bitlerinin önemli avcılarından biri olan Oenopia conglobata ve asalaklarından Aphidius colemani 'nin A. fabae üzerindeki gelişimleri ele alınmıştır. Çalışma sonucunda A. fabae ile O. conglobata'nın yumurta dönem süresi 5.00 gün, I. larva dönemi 3.60 gün, II. larva dönemi 2.67 gün, III. Larva dönemi 2.83 gün, IV. larva dönemi 2.93 gün, pupa dönemi 4.97 gün ve ergin dönemi ise 11.75 gün olarak hesaplanmıştır. A. colemani'nin ise A. fabae üzerinde gelişemediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aphids are polyphagous pests that cause significant damage to many cultivated plants. Aphids have many natural enemies. These are birds, Syrphidae larvae, Coccinellidae adult and larvae, earwigs, parasitoits and entomopathogens. One of the most important aphid species in agricultural areas is Aphis fabae (Hemiptera: Aphididae). In this study, the activities of Oenopia conglobata (Coleoptera: Coccinellidae), one of the most important predators of aphids, and Aphidius colemani (Hymenoptera: Braconidae), one of their parasites, on A. fabae were discussed. As a result, egg, first larval, second larval, third larval, forth larval, pupal and adult durations of O. conglobata fed on A. fabae were calculated as 5.00, 3.60, 2.67, 2.83, 2.93, 4.97 and 11.75 days, respectively. It was observed that A. colemani not development on A. fabae.