Erkeklik-iktidar ilişkisi: 1933-1945 arası Nazi Dönemi'nde gençlik ve beden politikalarının propaganda temelinde incelenmesi
Masculinity – power relation: Reviewing of youth and body policies between 1933-1945 Nazi-era
  1. Tez No: 591941
  2. Yazar: UĞUR BARAN BECERİKLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN HEKİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Erkeklik ve iktidar ilişkisi, toplumsal cinsiyet alanının ve bilhassa faşizmin en tartışmalı konularından bir tanesidir. Bu çalışmanın amacı, faşizm ve Nazi Dönemi'nde erkeklik ve iktidar arasındaki ilişkinin, Faşizm temelinde ve örnek olarak seçilen Nazi Dönemi'nde toplumsal hayata olan etkisini incelemektir. Bu ilişkinin, özel ve kamusal alanda kadına ve erkeğe biçilen rollerin uygulanışına, günlük yaşam pratiklerine, toplumun şekillendirilmesinde kullanılan ideolojik aygıtlara yansıdığı görülmektedir. Bu çalışmada Almanya'da Nazi Döneminde erkeklik ile iktidar arasındaki ilişki ile birlikte gençlik ve annelik temalarının incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu inceleme bir yandan konuya ilişkin literatür taramasına, diğer yandan döneme ilişkin basılı belgelerin incelenmesi ve o dönemde kullanılan afişlerin bu çerçevede analiz edilmesine dayanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The relationship between masculinity and power is one of the most controversial issues in the fields of gender and especially fascism. This study examines the relationship between masculinity and power in fascism and its influence on social life in the Nazi period. It seems that this relationship is reflected by the ideological devices used in the shaping of the society, the practices of daily life, the roles attributed to women and men in the private and public realms. With using theoretical perspective; masculinity, power, fascism, the Nazi period, and the correlation between masculinity and power, youth and motherhood issues were explained. This review was supported by posters used during the Nazi rule of 1933-1945 and was exemplified by the discourses used at that time.