Telekomünikasyon sektörü arıza tesis ve bakım işlerinde iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları
Occupational health and safety applications in telecommunication sector failure facility and maintenance works
  1. Tez No: 592151
  2. Yazar: FURKAN OCAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDOĞAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
İş sağlığı ve güvenliği yönetimi; iş yerinde işin yapılması ve yürütülmesi faaliyetlerinde oluşan tehlikelerden, çevreye ve sağlığa zarar verebilecek etkenlerden korunmak ve daha iyi bir çalışma ortamı oluşturmak amacıyla yürütülen sistematik ve bilimsel çalışmalardır. Dünyada ve ülkemizde hızla gelişen sanayileşme ve teknoloji ile orantılı olarak işyerlerinde çalışma ortamı ve iş yapış biçimlerinden kaynaklanan riskler ve bir takım tehlikeler söz konusudur. Telekomünikasyon sektöründe çalışanları bu tehlike ve risklerden koruyabilmek için işyerlerinde iş güvenliği yönetimi kapsamında; çalışma ortamının olumsuz etkilerinden arınmış, sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamı oluşturabilmek amacıyla proaktif bir yaklaşım sergileyerek, tehlikelerin belirlenmesi, bu tehlikelere bağlı risklerin ortadan kaldırılması amacıyla çeşitli çalışmalar yürütülmektedir. Telekomünikasyon sektöründe faaliyet gösteren şirketler müşterilerine kaliteli ürün/hizmet sunmanın yanı sıra, çalışanlarına güvenli ve sağlıklı bir çalışma ortamı oluşturmak, faaliyetlerini sürdürürken çevreye olan sorumlulukların bilinciyle hareket etmek başlıca amaçlarından olmalıdır. Bu kapsamda sektörde faaliyet gösteren şirketlerin iş kazalarının önlenmesi, çalışanların güvenli ve sağlıklı bir iş ortamı sağlanması ve çalışmalarını sağlanan bu ortamda verimli bir şekilde devam ettirebilmesi amacıyla birçok çalışma yürütülmektedir. Yapılan bu çalışmaların yanı sıra, iş güvenliğinin şirket kültüründe tüm çalışanlar tarafından bir değer olarak kabul edilmesi, iş güvenliği faaliyetlerine katkıda bulunulması, oluşturulan sağlıklı ve güvenli çalışma ortamının sürdürülebilirliği açısından önemlidir. Sunulan tez çalışmasıyla telekomünikasyon sektörü arıza tesis ve bakım işlerin yapılış biçimlerinde uygulanan iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarına yeni çözümler getirilmiştir. Sunulan çözüm yöntemleri mevcut iş yapış biçimlerindeki riskleri minimize etmek veya tamamen ortadan kaldırılmasını sağlamaktadır. Sunulan çözüm önerileri iş sağlığı ve güvenliği kültürünü teknoloji ile de birleştirerek teknolojinin etkin ve verimli kullanılmasını sağlayarak çalışanların daha sağlıklı ve güvenli çalışma ortamı yaratılmasını sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
Occupational health and safety management; systematic and scientific studies carried out in order to provide a better working environment and to protect from the hazards, health and environment-damaging conditions in the workplace. There are risks and risks arising from the work environment and the way of doing business in work places in proportion to the rapidly developing industrialization and technology in the world and in our country. In order to protect employees in the telecommunications sector from these hazards and risks, within the scope of occupational safety management at workplaces; In order to create a healthy and safe working environment free from the negative effects of the working environment, a proactive approach is carried out in order to identify hazards and eliminate the risks associated with these hazards. In addition to providing quality products / services to their customers, companies operating in the telecommunication sector should create a healthy and safe working environment for their employees, and act with the awareness of environmental responsibilities while carrying out their activities. In this context, many activities are carried out in order to prevent occupational accidents of the companies operating in the sector and to enable employees to continue their work in a safe and healthy work environment. In addition to these efforts, it is important that occupational safety is accepted as a value in the company culture and that all employees contribute to the occupational safety activities in terms of sustainability of the safe working environment. New solutions have been introduced for occupational health and safety practices applied in the way telecommunication sector breakdown facility and maintenance works are performed with master's thesis. The solution methods offered to minimize or completely eliminate the risks in existing business practices. The proposed solutions are to combine the health and safety culture with technology and ensure the effective and efficient use of technology to create a healthier and safer working environment for employees.