1990 sonrası Ermenistan'dan Türkiye'ye gelen Ermeni kadınların mekan ve kimlik ilişkisi bağlamında göç ve tutunma hikayeleri
The stories on immigration and maintaining a reoriented life in relation with how Armenian women who immigrated from Armenia to Turkey after 1990s experience space and identity
  1. Tez No: 592260
  2. Yazar: NARİN NURŞİM YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 262
Özet
Bu tez çalışması, 1990 sonrası Ermenistan'dan Türkiye'ye göç eden Ermeni kadınların çok katmanlı kimliklerinden kaynaklı olarak Türkiye'de gündelik hayat pratiklerinde ne tür sorunlar yaşadıklarının yani hem geniş toplum içerisinde hem de Ermeni toplumu içerisinde gördükleri ayrımcılık ve dışlanma pratikleri ile Türkiye'de bu pratiklere karşı nasıl tutunduklarını ve ne türden gündelik direniş biçimi geliştirdiklerini mekan deneyimleri üzerinden ele almayı amaçlamaktadır. Ayrıca iki ülke arasında diplomatik ilişkinin olmamasının ve sınırın kapalı olmasının bu göçü ve göçmenlerin statüsünü farklı kılan bir durum olmasından kaynaklı olarak da iki ülke arasındaki ilişkisizliğe rağmen Ermenistanlı kadınların varlıklarının ve geliştirdikleri ilişkilerin, ilişkisizliğe karşı bir alternatif tarih yazımında aktif rol oynadıklarını da ortaya koymak amaçlanmaktadır. Tez için İstanbul'da yapılan saha çalışmasında 15 Ermenistanlı kadınla sözlü tarih yöntemiyle derinlemesine görüşmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to investigate and discuss how Armenian women who immigrated from Armenia to Turkey after 1990s face with problems in Turkey's daily life because of immigrant multicultural identities they have constructed while dealing with social marginalization and discrimination occuring both in Armenian and in Turkish socities depending on how they experience space. Moreover, it will try to comprehend how the immigrant Armenian women overcome disorientation and reorientation processes and how they build new ways of living their lives in Turkey. Although the immigration and immigrant statues are different from the usual ones since there are no established diplomatic relations between Armenia and Turkey and the border gates are not open for crossing, the dissertation history by their existence and their relations with others around them in spite of all these disconnected relations between two countries. This research carried out with the in-depth interviews being conducted with 15 Armenian women by using oral history method in a field study being done in İstanbul.