Çok tehlikeli işyerlerinde kişisel koruyucu donanım kullanımı kontrolü için elektronik sistem tasarımı ve uygulaması
Electronic system design and application for personal protective equipment control in very hazardous workplaces
  1. Tez No: 592443
  2. Yazar: BİNNAZ ÇETİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA BERKANT SELEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Tehlike sınıflarına göre üçe ayrılan (az tehlikeli, tehlikeli, çok tehlikeli), özellikle“çok tehllikeli”işyerlerinde işveren, toplu olarak koruma sağlayamadığı durumlarda kişisel önlemler almak ve bu aldığı önlemleri uygulatmaktan ve kontrolünden sorumludur. Yasa uygulamaları ve kontrolleri esnasında birtakım aksaklıklar yaşanmaktadır. Bu çalışmada yaşanılan aksaklıkların minimal düzeye indirilmesi için, toplu koruma önlemleri olmayan KKD (Kişisel Koruyucu Donanım) kullanılan çok tehlikeli iş yerleri için bir otomasyon sistemi tasarlanıp uygulanmıştır. İş yeri giriş kapısına takılan Radyo Frekanslarıyla Kimlik Tanıma Sistemi (RFID) sayesinde gerek işveren gerekse işçi için KKD kullanmama kaynaklı oluşabilecek uygunsuzluklar buradan itibaren kayıt altına alınmaktadır. Bu durum işverenin çalışmaya başlamadan önce önlem alması için kolaylık sağlamaktadır. KKD, işveren tarafından verilmediyse burada temini anlık sağlanmakta, KKD verildi ise işçinin ihmal durumundan kaynaklı bir eksiklik varsa, durum işverence kontrol altına alınarak gerekli işlemler yapılmaktadır. Böylece işveren; tasarlanan elektronik sistem yardımı ile girişte KKD kullanımı otomatik olarak sağladığından emin olmakta ve aynı zamanda giriş ve çıkışlarda personel takip sistemini de sağlamış olmaktadır. Sistemin çok tehlikeli bir iş yerinde beş gün boyunca bir metre aralıklarla onbeş saniyede bir yüzer defa denenmesi sonucu tekrarlanabilir sonuçlarla karşılaşılmaktadır. Açılar ve uzaklıklar değiştirilerek ışınım ölçümleri açısından değerlendirilmiştir. Bu denemeler sonucunda alınan ölçümlerde hata payının olmadığı görülmüştür. Araya iletken engellerin gelmesi ölçüm alınımını engellemektedir. Kapıya konulacak turnike ve arduino sistem sayesinde çalışanlar tek tek geçirilerek RFID sistemin birden fazla kişinin KKD'sinin aynı zamanda okunmasından kaynaklanan kargaşa engellenmektedir. Sistemin önünden geçip işveren bilgisayarında görüleceğini düşünen çalışan KKD kullanımı konusunda daha bilinçli davranışlar gösterir. Ayrıca bu durum risk değerlendirme yötemlerinden L matris yönteminde incelendiğinde başta var olan büyük riskin“elektronik sistemin”kullanması ile kabul edilebilir risk seviyesinde verilerimize yansıdığı görülmektedir. İçeride ise çalışanın KKD kullanıp kullanmadığı kontrolünü işveren eski yöntemle, iş güvenliği profesyonellerinden yardım alarak, devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
In workplaces divided into three categories according to hazard classes (less dangerous, dangerous, very dangerous), if the employer in a very dangerous workplace can not provide collective protection,the employer is responsible for taking personnel measures and implementing and controlling these measures. There are some problems during the implementation and control of the law. In order to minimize the disruptions experienced in this study, an automation system has been designed and implemented for very hazardous workplaces where there are no collective protection measures. Through the Radio Frequency Identification System (RFID)installed at the entrance gate of the workplace, nonconformities that may arise from not using PPE are recorded from here. This contributes to the employer taking measures before starting work. If the PPE is not provided by the employer, provision is provided instantaneously, and if the PPE is given, if there is a deficiency due to the negligence of the worker, the situation is controlled by the employer and the necessary actions are taken. Thus, the employer; with the help of the designed electronic system, it ensures that it provides the use of PPE automatically at the entrance. Repeated results are encountered when the system is tested one hundred times in fifteen seconds at one meter intervals for five days in a very hazardous workplace. Changing angles and distances were evaluated in terms of radiation measurements. Presences of conductive barriers interferes with the measurements. It was observed that there was no margin of error in the measurements taken each time. With the turnstile and arduino system to be placed on the door, confusion between the employees is prevented. Employees who passed the system and thought that they would be seen on the employer's computer showed more conscious behaviors about PPE use. In addition, when this situation is analyzed in L matrix method which is one of the risk assessment methods, it is seen that the big risk which is present at first is reflected to our data at acceptable risk level by using“electronic system”. Inside, the employer continues to check whether the employee is using PPE or not, using the old method, with the help of occupational safety professionals.