Amonyak okside edici mikroorganizmaların amonyum monooksigenaz fonksiyonel geni kullanılarak QPCR ile sayımı
Enumaration of ammonium oxidizing microorganisms with QPCR by functional ammonium monooxygenase gene
  1. Tez No: 592454
  2. Yazar: DUYGU ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN YAŞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel ve Endüstriyel Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Doğal ekosistemlerde, N fiksasyonu ve mineralizasyonu gibi mikribiyal işlemler ile bitkiler için gerekli N kaynakları (NO3 ve NH4) sağlanır; toprak mikroorganizmalarının bu aktiviteleri bitkiler tarafından kullanılacak N miktarını belirler. Bu çalışmada, 2014 yılında İzmir Körfezi'nin kıyısal alanlarından ve kent merkezinde körfezin iç ve orta körfez olarak adlandırılan bölümlerine dökülen dere havzalarından olmak üzere toplam 10farklı yerden alınan deniz suyu örneklerinde nitrifiye edici bakteriler, qPCR kullanılarak araştırılmıştır. Amonyak okside edici bakterilerin sayısı qPCR ile yapılan kültüre bağımsız sayımlarla (4–9 105 hücre g/1 deniz suyu) belirlenmiştir, nitrifikasyon potansiyeli ise 0,1-1 µg /L-1h-deniz suyu olarak bulunması amonyak okside edici bakterilerin stabil olduklarını göstermektedir.Amonyak okside edici bakteriler büyüklüğü çok az değişmektedir.
Özet (Çeviri)
In natural ecosystems N sources (NO3 and NH4) are supplied to plants through the microbial processes as products of N fixation and mineralization, i.e. the activity of soil microbes determines the amount of N that is transformed to plant-usable forms. In this study, a total of 10 sea water samples obtained from different places of coastal areas of the Gulf of Izmir and river basins which flow into the called as inner and middle areas of the gulf were analyzed for presence of nitrifiying bacteria by using qPCR in 2014. The number of AOB (4–9x105 cells g/1 of sea water ) determined with the quantitative polymerase chain reaction (real-time PCR) and the rate of potential nitrification 01-1 µg L-1h-1of sea water indicated the presence of stable AOB populations. The AOB population sizes changed little with the different growing seasons.