Development & application of novel methods to identify locus-specific transcriptional regulators
Lokusa özgü transkripsiyonel faktörlerin keşfi için yeni metotların geliştirilmesi ve uygulanması
- Tez No: 592534
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞET CEVDET TOLGA EMRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Kromatin ile ilişkili faktörler gen regülasyonunda önemli rol oynarlar. Bu faktörlerin tanımlanması, hedef DNA sekanslarındaki fonksiyonel rollerinin aydınlatılması için önemlidir. Bu kromatin regülatörlerini lokus-spesifik şekilde tanımlamak için belirli birkaç metodoloji vardır, fakat bu metotların bir sürü dezavantajları ve kısıtlamaları bulunmaktadır. Biz bu çalışmada, lokus-spesifik transkripsiyonel regülatörleri keşfedebilmek için, CRISPR proteinlerinin esnek hedeflenebilirliği ile in vivo olarak kullanacağımız biotinilasyonu birleştirerek Split-CRISPR-ID olarak adlandırdığımız yeni bir metot geliştirmeyi hedefledik. Bu sistemi seçici olmayan mutant BirA* biotin enziminin inaktif iki parçasını iki farklı CRISPR proteini ile birleştirerek kurduk. Öncelikle, CRISPR proteinlerinin bağlanma yeterliliklerini çeşitli gen bölgelerinde doğruladık. Sonrasında, amaçladığımız spesifik gen lokusunda in vivo biotinilasyonu zamansal ve konumsal açılardan kontrol etmemizi sağlayacak olan füzyon proteinlerimizi oluşturduk. İlk sonuçlarımız BirA* enziminin test ettiğimiz gen lokuslarında birleştiğini ve aktive olduğunu gösteriyor. Bunun yanında, yakın zamanda yayınlanmış olan CAPTURE metodunu optimize etmeyi amaçladık. Bu method ile spesifik gen lokuslarını güçlü biotin-streptavidin etkileşimi sayesinde izole ettik. Bu bölgelerdeki lokus-spesifik proteinleri western blot yöntemiyle gözlemledik. Tez kapsamında çalıştığımız bu metotların yeni lokus-spesifik transkripsiyonel regülatörlerin keşfedilmesinde ve bunlara yönelik terapiler geliştirilmesinde yardımcı olacağını düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Chromatin-associated factors play important roles in the regulation of gene expression. It is essential to identify these factors in order to elucidate their functional roles at the target sites. There are a number of methodologies to identify these chromatin regulators in a locus-specific manner, however, these approaches have their own drawbacks and limitations. In this study, we aim to develop a new method called“Split-CRISPR-ID”to identify locus-specific transcriptional regulators by combining the flexible genomic locus targeting power of CRISPR proteins with in vivo biotinylation-based purification, and proteomic analysis. We set up the system by using two distinct CRISPR proteins fused with the inactive halves of target promiscuous mutant BirA* biotin ligase. We first validated the targeting efficiencies of the CRISPR proteins at various loci on the genome. Then, we created CRISPR-BirA* halves fusion proteins to control the in vivo biotinylation event spatiotemporally target specific loci. Our preliminary data shows heterodimerization and activation of BirA* at designed genomic loci. Further studies will provide the proteomic discovery when the method is fully implemented. In parallel, we also aimed to optimize and apply in our laboratory a recently published method for locus-specific protein discovery called“CAPTURE”. CAPTURE is based on the principle of biotinylation and isolation of a nuclease-deficient Cas9 with associated chromatin proteins. Here, we validated the specificity of targeting via various approaches. We envision that the development and application of such improved locus-specific protein identification methods will help us discover novel locus-specific transcriptional regulators, and contribute to the development of novel therapeutic strategies.