Türk Borçlar Kanununa göre bedensel zararlarda manevi tazminat
According to Turkish Code of obligations bodily harms moral i̇ndemnity
  1. Tez No: 592760
  2. Yazar: ŞAFAK ARIKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÜNSAL DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Hukukta sorumluluk; zararın oluşumuyla başlar ve geniş anlamda zarar maddi ve manevi zararı kapsamaktadır. Buna göre kişilerin manevi bütünlüklerine yani kişilik haklarına yönelik gerçekleştirilen saldırılar akabinde bir zarar oluşturursa, bu zarara sebep olanın zararı tazmin borcu doğacaktır. Manevi zararın tazmini dava yoluyla olmaktadır. Manevi tazminat davası, kişilerde oluşan manevi zararı, yani maruz kaldıkları kişilik haklarına saldırı akabinde oluşan elem, keder ve üzüntüyü telafi ve bir nebze olsun rahatlama duygusu verilebilmesi amacıyla ileri sürülen dava hakkıdır. Manevi tazminatın hukuki niteliği hususunda ise özel hukuk cezası, tatmin, telafi, sembol, sosyal yardım ve önleme caydırma görüşleri ileri sürülmüştür. Somut olaya göre bu görüşler değerlendirilerek tazminat belirlenmektedir. Manevi tazminat genellikle zarar görene bir miktar para ödenmesi şeklinde belirlenmektedir. Ancak olayın gereklerine göre başka bir tazmin şekline de hâkim karar verebilir. Tazminat talebinde kural olarak zarar gören kimse bulunabilir. Ağır bedensel zarar ve ölüm hallerinde yakınlarında manevi zarar talebinde bulunabileceği belirtilerek esasen bu durumun istisnası varmış gibi düşünülse de, bu durumda da manevi zarara uğrayanın tazminat talebinde bulunduğu açıktır. Çünkü manevi zarar manevi dünyada gelen bir eksilmeyi temel alır. Zarar veren kişinin özellikleri, zarar gören kişinin özellikleri ve zararlı sonucu meydana getiren olaydaki kusur durumu tazminatın miktarına etki eder. Bu hususlar dikkate alınarak hakkaniyete uygun miktarda tazminat belirlenir.
Özet (Çeviri)
Responsibility in the law starts with occurrence of damage and loss covers pecuniary and nonpecuniary damages in broad terms. Accordingly, if a loss is resulted from attacks intended for nonpecuniary integrities of individuals that is their personal rights, compensation debt of individual who caused this damage will be born. Compensation of non-pecuniary damage is made through lawsuit. Non-pecuniary compensation lawsuit is a lawsuit right argued for the purpose of compensating non-pecuniary damage that is sorrow, sadness and discomfort resulted from attack for personal rights which individuals exposed to and giving a bit of relief feeling. In issue of legal nature of non-pecuniary compensation, private law punishment, satisfaction, compensation, symbol, social welfare and prevention deterrence opinions were proposed. These opinions are evaluated by concrete events and compensation is determined. Non-pecuniary compensation is generally determined in form of paying a sum of money to the injured person. However, according to the facts of the event, judge may decide on another compensation form. Injured person may demand compensation as a rule. In cases of heavy physical damage and death, relatives may demand non-pecuniary compensation and although it is considered that this situation has an exception, it is clear that person who suffered from non-pecuniary damage demands compensation in this case. Because non-pecuniary damage takes decrease coming in spiritual world as a base. Characteristics of person giving damage, characteristics of injured person and fault state in the event leading to harmful outcome are affecting the amount of compensation. By taking these issues into consideration, compensation amount complying with justice is determined.