Kıvırcık koyunların beslenmesinde kullanılan korunmuş yağların süt bileşenlerine etkileri
The effects of by-pass fat use on milk components of kıvırcık sheep
  1. Tez No: 592899
  2. Yazar: KASIM UTKU AKTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
Ruminantların beslenmesinde korunmuş yağlar hem enerji sağlamak hem de süt bileşenlerini iyileştirmek amacıyla kullanılmaktadır. Bu tez de ise, kıvırcık koyunların beslenmesinde kullanımının süt bileşenleri üzerine etkilerinin araştırılması amacıyla yapılmıştır. Araştırma, her grupta 7 hayvan olmak üzere 2 gruba ayrılmıştır. Koyunlar, bireysel bölmelerde barındırılmıştır. Sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez olarak beslenmişlerdir. Hayvanlar haftalık olarak tartılarak canlı ağırlıkları belirlenmiştir. Koyunlardan, sabah ve akşam olmak üzere iki kez süt örneklemesi yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, korunmuş yağ kullanımının canlı ağırlık üzerine etkisi istatistiki olarak önemli bulunmamıştır (P>0.05).
Özet (Çeviri)
By-pass fat has been used in nutrition of ruminants to provide energy and improve milk components. In this thesis, the effects of by pass fat use on milk components of Kıvırcık (curly) sheep were investigated. The study was divided into two groups as 7 animals in each group. The sheep were housed in individual cage. They were fed twice a day, morning and evening. The animals were weighed weekly to determine their live weight. Milk samples were taken from sheep twice in the morning and evening. As a result of the analysis, the effect of by pass fat on the body weight was not significant.