Sanat terapisinin kanser tedavisi sürecinde kemoterapi alan hastaların yaşam kalitelerine etkisi
The effect of art therapy on the quality of life in cancer patients undergoing chemotherapy
- Tez No: 593677
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLER BEK ARAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sosyoloji, Fine Arts, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Araştırmada fiziksel bir hastalık olan kanser tedavisi sürecinde hastaların psikolojik sıkıntılarını hafifletmek ve medikal tedavi ile daha rahat baş etmelerini sağlamak üzere uygulanan tamamlayıcı bir tedavi yöntemi olarak sanat terapisinin faydaları incelenmiştir. Bu çalışmanın amacı, sanat terapisinin kanser tedavisi gören hastaların yaşam kalitelerine olan etkisini araştırmaktır. Araştırma, Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden yetmiş ve Özel Memorial Antalya Hastanesi'nde tedavi gören yetmiş yedi hasta olmak üzere toplamda yüz kırk yedi kanser hastasının katılımı ile gerçekleşmiştir. Sanatsal aktiviteleri olan ve olmayan iki farklı hastanede tedavi görmekte olan hastaların yaşam kalitesi ve memnuniyet araştırması yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak hastalar ile bire bir görüşülerek kişisel anket yöntemi uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde istatistiksel analizler SPSS versiyon 15 yazılımı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the concept is the treatment of cancer, a physical disease, and alleviating psychological problems with medical treatment. The aim of this study is to present research on the quality of life in a cancer therapy oriented perspective of art therapy. In this research, seventy patients participated from the Antalya Training and Research Hospital and seventy-seven patients participated from the Private Memorial Antalya Hospital for a total of one-hundred and fourty-seven cancer patients who participated. The effectiveness has been researched as they received chemotherapy in a private hospital. Quality of life and the satisfaction of patients who were treated in two different hospitals with and without artistic activities were investigated. As a data collection tool, a personal questionnaire method was applied by interviewing the users one by one.