Islamic feminism as an inquiry into the creation of mothers' paradise women-only park, Tehran
Tahran, mothers' paradise (Annelrin Cenneti) kadın parkının oluşturulmasındaki bir sorun olarak, islam feminizm
- Tez No: 594038
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. CHEN-YU CHIU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
İran, 1979'da İslam devrimi'nin gerçekleşmesinden önce ve sonra hükümetin arkasında yatan ideolojiler nedeniyle çelişkilerle dolu bir geçmişe sahip. İslam, kadınların sosyal ve politik durumları için yeni bir bölüm açtı ve ülkeyi feminizme yönelik farklı yaklaşımlar deneyimlemeye, kentsel bağlamdaki ve yönetimdeki değişiklikleri zıt hale getirdi. Öncelikle, bu tez her iki dönemde de feminizmin bakış açısını araştırıyor, daha sonra, bir İslami hükümet üretimi olan ve toplumsal cinsiyetle ilgili meseleleri yeniden düşünen yeni bir söylem olan İslami feminist fikirlerini korur. İkincisi, sosyo-politik bakış açılarının tanımlayıcı bilgisini inceler ve Tahran'ın yönetim şekli ve idare değişikliğini gösterir. Daha sonra, bu araştırma Tahran Belediyesinin iktidar sistemi altında çalışan kadınların işlettiği organizasyonları tanıtıyor ve kadın parkları gibi mekanlar yaratmada kilit girişimler ve organizatörlerin kimler olduğnu gösteiyor. Üçüncüsü, bu araştırma, Abbas Abad topraklarının doğu ucunda bulunan Tahran'daki ilk kadın parkı olan Anneler Cenneti'nin yaratma sürecinde İslami feminizm belirtilerini bulmayı amaçlıyor. Bu bağlantı ile ilgili sınırlı araştırma var, bu tez genel olarak İslam Devrimi'nden sonra İslami feminizm söylemi ile Annelerin Cenneti Kadınlar Parkı arasında bir ilişki olup olmadığını incelemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Iran has a history full of contradictions because of ideologies behind the governments ruling before and after the happening of Islamic Revolution in 1979. Islam opened new chapter for women's social and political status and it has made the country to experience different approaches towards feminism and contrasting changes in urban context and management. In the first place, this thesis portrays perspectives of feminism in both periods, then it maintains the Islamic feminist ideas which is the production of Islamic government and a new discourse in rethinking gender-related issues. Secondly, it studies descriptive knowledge of socio-political outlooks and changes through administration and direction of the urban form of capital city, Tehran. Then, as one of the findings, it introduces organizations run by women, working under the ruling system of Tehran Municipality, who were the key initiators and organizers in establishing spaces like women-only parks. Thirdly, this research aims to find signs of Islamic feminism in the creation process of Mothers' Paradise, the first women-only park in Tehran which is located on the East edge of Abbas Abad land, by examining the existing physical form of the park. Since there is limited research regarding this connection, this thesis aims to study if there is any relationship between discourse of so-called Islamic feminism after the Islamic Revolution in general and Mothers' Paradise Women-only Park.