Spironolaktonun (K-canrenoate) pulmoner hemodinamik üzerine etkisi
The Effect of spironolactone (K-Canrenoate) on pulmonary hemodynamics
  1. Tez No: 5942
  2. Yazar: BEKİR ÇOKSEVİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM ÖZESMİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
6. ÖZET Bu çalışmada, unilateral torakotomi yapılmış köpeklerde, spirono- laktonun (K-canrenoate) pulmoner arter üzerindeki hemodinamik etkisini araştırmak amacıyla toplam 14 adet erişkin köpek kullanıldı. Pulmoner arter kan akımı, ptılmoner arter sistolik ve diastolik kan basıncı ve kalp atım sayısı bulguları poligrafik sistem ile (Poly graph system,RM 6000,Kihon-Kohden) 120 dk süreyle (30.dk ile 150.dk* lar arası) kaydedildi. Pulmoner arter kan akımı plasebo grubu bulguları kendi içinde 30. dk değeri ile karşılaştırıldığında, istatistiksel olarak anlamsız bulu nurken (P>0.05), SP grubu bulguları kendi içinde 30.dk değeri ile kar şılaştırıldığında, meydana gelen artma istatistiksel olarak anlamlı bu lundu (P< 0.05). Plasebo grubu ve SP gruplarının aynı dakikaları bir birleriyle karşılaştırıldıklarında da meydana gelen fark istatistiksel olarak anlamlıydı ( P < 0. 05 ). Pulmoner arter sistolik kan basıncı hem plasebo grubu bulguları hem de SP grubu bulguları kendi içinde 30.dk değerleri ile karşılaştı rıldığında, meydana gelen fark anlamsız bulunurken (P>0.05), plasebo39 grubu ile SP grubu aynı dakika bulguları birbirleriyle karşılaştırıl dıklarında fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu (P 0.05), SP grubunda oluşan fark anlamlı bulunmuştur (P < 0.05). Plasebo ve SP grubu aynı dakika bulguları birbirleriyle karşılaştırıldığında meydana gelen fark ista tistiksel olarak anlamlı bulundu (P0.05). Sonuç olarak, spironolakton (K-canrenoate); kalp atım sayısında önemli bir fark oluşturmazken, pulmoner arter sistolik ve diastolik kan basmcındaki düşüşler ile pulmoner arter kan akımında meydana ge len artışlar istatistiksel olarak anlamlı bulundu.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE EFFECT OF SPIRONOLACTONE (K-Canrenoate) ON PULMONARY HEMODYNAMICS In this study, in order on investigate the hemodynamic effect of spironolactone on pulmonary artery, 14-unilateral-torachotomy-applied adult dogs have been used. Pulmonary artery blood flow, pulmonary artery sistolic and diastolic blood pressure, and heart rate findings have been recorded by polygraphic system (RM 6000, Nihon-Kohden) for 120 minutes (between the 30th and 150th-minutes). When pulmonary artery blood flow placebo group findings compared its 30th-minute-value, it has been found nonsignificant statisticaly (P> 0.05). But, when SP group findings compared with its 30th-minute- value, the increase has been found statistically significant (P0.05), but significant (P0.05).