Parkinson hastalığında görülen hareket bozukluklarının tespitine yönelik yöntem geliştirme
Development of methods to detect movement disorders in Parkinson's disease
- Tez No: 594647
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET ARI, PROF. DR. MUHİTTİN CENK AKBOSTANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmada, Parkinson Hastalığının yaygın belirtilerinden olan katılık hareket bozukluğunun tespitine yönelik bir yöntem geliştirilmiştir. Geliştirilen yöntem elektromekanik bir ölçüm düzeneğini temel almaktadır. Bu düzenekle kayıt edilen ölçüm verilerinin bilgisayar ortamında analiziyle hastanın el bileğindeki katılık ile ilgili parametreler elde edilmiş ve hekimin yaptığı katılık puanlamasıyla kıyaslama yapılmıştır. Elde edilen verilerin Birleşik Parkinson Hastalığı Değerleme Ölçeğinin (UPDRS) motor skorlarıyla ve Hoehn-Yahr Evrelendirme Ölçeğiyle de olan uyumuna bakılmıştır. Sonuçlara bakıldığında, motor UPDRS skorlarıyla ve Hoehn-Yahr Evrelendirme ölçeğiyle uyumluluk gözlenmiştir. Ayrıca, Froment manevrasının katılığı artırıcı etkisinin kurulan sistem tarafından ayırdedilebildiği görülmüştür. Aynı hasta için yapılan Fromentli ölçümlerin katılık puanlarının, Fromentsiz ölçümlerin katılık puanlarından 1 puan yüksek olduğu kaydedilmiştir. Ayrıca; hekimin yaptığı katılık puanlamasıyla yapılan kıyaslama neticesinde, elde edilen katılık verilerinin genel olarak hekim puanlamasıyla uyumlu olduğu görülmüştür. Bununla birlikte, elde edilen veriler doğrultusunda bazı hekim puanlamalarında normalden sapmalar olduğu tespit edilmiştir. Bunların neticesinde 0-4 puan arasında değerlendirilen katılık değerleri için alt-üst limit oluşturma çalışması yapılmıştır. Böylelikle katılık belirtisinin değerlendirilmesinde kullanılabilecek objektif bir yöntem önerisi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a method for the detection of rigidity movement disorder, which is one of the common symptoms of Parkinson's Disease, was developed. The developed method is based on an electromechanical measuring device. With this method, parameters related to stiffness of the patient's wrist were obtained by the computerized analysis of the recorded measurement data and comparison was made with the stiffness score of the physician. The data were compared with the motor scores of the Unified Parkinson's Disease Assessment Scale (UPDRS) and the Hoehn-Yahr Staging Scale. The results showed that the motor UPDRS scores and the Hoehn-Yahr Staging scale were consistent. Furthermore, it was seen that the rigidity enhancing effect of the Froment maneuver can be distinguished by the established system. It was noted that the stiffness scores with Froment maneuver measurements made for the same patient were 1 point higher than the stiffness scores without Froment maneuver measurements. Also; As a result of the comparison made with the stiffness scoring performed by the physician, it was found that the stiffness data obtained were generally consistent with the physician scoring. However, according to the data obtained, some physician scoring deviations from normal were determined. As a result of these studies, a lower-upper limit was established for stiffness values evaluated between 0-4 points. Thus, an objective method that can be used to evaluate the sign of stiffness was proposed.