Somatoform bozuklukların ayrıntılı incelenmesi
The Examination of somatoform disorders
- Tez No: 59482
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKADİR ÇEVİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
6.Qzet Bu araştırmada Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Polikliniklerine başvuran ve somataform bozukluk tanısı alan hastalar çeşitli açılardan incelenmiş ve karşılaştırma grubu ile birlikte değerlendirilmiştir. Somatoform bozukluklarda yaş, cinsiyet, eğitim durumu gibi faktörlerin önemi bilinmektedir. Bu nedenle her iki grubun bu özellikler açısından identik olmasına dikkat edilmiş, böylece grupların homojen olması ve daha sağlıklı bir karşılaştırma yapılması hedeflenmiştir. Deneklere önce psikiyatrik görüşme yapılarak DSM-IV tanılan konmuş, daha sonra DSM HI-R yapüandrnhmış görüşme Türkçe versiyonu sağlıklı kişi formu, Hamilton Depresyon Değerlendirme ölçeği, Spielberger Sürekli Kaygı Ölçeği, Courtauld Duygu Kontrol Ölçeği, Yaşam Doyumu Ölçeği, Evlilikte Uyum Testi, Rahe -Holmes Sosyal Olaylara Yeniden Uyumu Derecelendirme Envanteri uygulanmıştır. Araştırmaya toplam 58 denek dahil edilmiştir. Somatoform bozukluk grubunun depresyon, anksiyete düzeyleri karşılaştırma grubuna göre yüksek; yaşam doyum düzeyleri ise düşük bulunmuştur. Yaşam olayları açısından iki grup arasında fark saptanmazken, olumsuz yaşam olaylarım sayısının somatoform bozukluk grubunda daha fazla olduğu saptanmıştır. 55
Özet (Çeviri)
7.Summarv This study was conducted in University of Ankara Faculty of Medicine Pscychiatry Clinic Outpatient Units. Patients with Axis I Diagnosis of DSM IV Somatoform Disorders were included in the study. The comparison group was formed by normal healty individuals identical to somatoform disorder group, by means of gender, age, education and marital status. As it is well known that in somatoform disorders these factors might be important in etiology and epidemiolgy. DSM ni-R Structured Clinical Interview Non Patient Form Turkish Version was given to obtain the demographic data. Hamilton Depression Rating Scale, Spielberger Trait Anxiety Scale, Satisfaction With Life Scale, Marital Readjusment Scale, Courtauld Emotional Control Scale, Rahe- Holmes's Social Readjusment Scale were filled out by both groups. The results were compared. 58 subjects were included in the study. Somatoform disorder group got higher points in depression and anxiety scales, and lower points in satisfaction with life scale. There was no difference between groups in terms of life events, but the number of negative life events was higher in somatoform disorder group. 56