Bir hedef pazar seçeneği olarak yerleşik yabancıların dental turizm kapsamındaki potansiyeli: Kuşadası IDC örneği
Examining foreign residents as A target market: A case study of IDC
  1. Tez No: 595342
  2. Yazar: CEYDA IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH TANRISEVDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmada; Kuşadası'nda yaşayan yerleşik yabancıların bir hedef pazar olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma nitel veri toplama araçlarından yararlanılarak gerçekleştirilmiş ve doküman analizi, derinlemesine görüşme, gözlem ve odak grup yöntemleri kullanılmıştır. Doküman analizinde kullanılan veriler Aydın İl Göç İdaresi ve Kuşadası International Dent Care Diş Kliniğinden alınmıştır. Veriler görüşme, gözlem ve odak grup çalışmaları olarak 2018-2019 yılları aralığında yaklaşık üç ay içerisinde Kuşadası'nda yerleşik olarak yaşayan yabancılarla yüz yüze gerçekleştirilmiştir. Araştırma süresince toplamda 17 görüşme, 8 gözlem ve 4 odak grup görüşmesi tamamlanmıştır. Elde edilen veriler betimleyici istatistikler oluşturularak sınıflandırılmıştır. Araştırma sonucunda, Kuşadası'nda yaşayan yerleşik yabancıların dental turizm açısından potansiyel bir hedef pazar olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to determine whether the foreign residents living in Kusadasi can be a potential target market for International Dent Care (IDC) operations. Data were collected through document analysis (Ministry of Interior Directorate, General of Migration Management and Kusadasi International Dent Care), four focus groups, seventeen in-depth interviews and eight participatory observations. The data collection process took approximately tree months in 2018-2019. Data collected by separate data collection tools were subjected to content analysis. As a result of the research, the foreign residents seem to be a potential target market for IDC.