ZnMgO/ZnO hetero yapısının bazı elektronik ve taşınım karakteristikleri
Some electronic and transport characteristics ofZnMgO/ZnO hetero structure
  1. Tez No: 595359
  2. Yazar: SALİH USLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ YARAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Kuantum kuyularının epitaksiyel büyütülmesi yüksek kalitede üretim ile küçük boyutlu yeni yapıların ve malzemelerin üretilmesine olanak sağlar. Birleşim noktalarının olası profili serbest taşıyıcılar ve katkılama seviyeleri ile belirlenir. Bu nedenle potansiyelin şekli elektron yoğunluğuyla elde edilir. Enerji seviyeleri her seviyedeki elektron sayıları ile belirlenir. Enerji seviyeleri ve her düzeydeki elektron yoğunluğu değerleri sürekli kendi içinde uyumlu olarak hesaplanmalıdır. ZnMgO/ZnO hetero yapısının taşınım karakteristikleri Ensemble Monte Carlo yöntemi ile hesaplanmıştır. Herhangi bir katkılama yapılmadan piezoelektrik ve kendiliğinden polarizasyonlar göz önüne alınmıştır. Potansiyel profili ve buna bağlı dalga fonksiyonları her enerji seviyesindeki taşıyıcı yoğunluğu kendi içinde uyumlu olarak çözülmüştür. Ensemble Monte Carlo metodu içerisinde sayısal olarak kendi içinde çözülmüş olan Poisson ve Schrödinger denklemlerinden elde edilen dalga fonksiyonları akustik ve optik fononların saçılması ve ara yüzey saçılması dalga fonksiyonlarında kullanılarak ZnMgO/ZnO eklemindeki taşınım özellikleri hesaplanmıştır. Elektrik alan, arayüzey sabitleri ve mg katkılama oranının ZnMgO/ZnO hetero yapısındaki iki boyutlu elektron gazına, enerji seviyeleri ve taşıyıcı yoğunluğuna ve taşınım özelliklerine etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The epitaxial growth of quantum wells allows high-quality production and the production of small-scale new structures and materials. The possible profile of junctions is determined by free carriers and doping levels. For this reason, the potential is obtained by means of electron density. Energy levels are determined by the number of electrons in each level. Energy levels and electron density values at each level must be calculated self consistently. Transport characteristics for a ZnMgO/ZnO hetero structure have been calculated with an Ensemble Monte Carlo method. The piezoelectric and spontaneous polarizations are considered without any intentional doping. The potential profile and corresponding wave functions with density of carriers (electrons) and the energy sub bands are calculated self consistently. The transport properties of the ZnMgO/ZnO hetero structure are calculated with the self-consistent wave functions obtained from numerical Poisson and Schrödinger equations of scattering rates are considered in Ensemble Monte Carlo method. The effect of electric field, interface roughness constants and mg content with calculated energy levels and density of carriers was investigated for a two-dimensional electron gas and transport properties at a ZnMgO/ZnO hetero structure