Sarıçam klonal tohum bahçesinde yaprak alan indeksi ile kozalak verimi arasındaki ilişkiler
The relationships between leaf area index and cone yield in clonal seed orchard of scots pine
- Tez No: 595369
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN TOPAÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu çalışma, Kastamonu'da 30 klon ile kurulan Taşköprü-Tekçam Sarıçam Klonal Tohum Bahçesi'nde gerçekleştirilmiştir. Çalışmada; klonlar üzerinde göğüs yüzeyi çapı (d1,30), Yaprak Alanı İndeksi (YAİ) ve kozalak sayısı arasındaki ilişki ortaya konulmaya çalışılmış, bu karakterlere bağlı kalıtsallık oranları (H2) hesaplanmıştır. Taşköprü-Tekçam Sarıçam Klonal Tohum Bahçesi krokisi esas alınarak her bir klon için rastgele olmak üzere 5 adet örnek ağaç seçilmiş olup seçimin bahçe içerisindeki dağılışının homojen olmasına dikkat edilmiştir. Seçilen örnek ağaçların her biri için çap, sağlık durumu, kozalak sayısı, PAR ve YAİ değerleri bulunmuş ve kaydedilmiştir. Yapılan bu çalışmada ölçümlerdeki hata payını azaltmak için güneş tepede iken ölçümler yapılmıştır. Çalışma sonucunda, seçilen örnek ağaçlardaki kozalak sayısının YAİ, ağaç çapı ve klonlara göre değişimi incelendiğinde YAİ ile kozalak sayısı ve klonlar arasında bir ilişki olduğu ortaya konulmuştur (p0.05). Ağaçlardaki kozalak veriminin klonlara göre de farklılık gösterdiği tespit edilmiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study was carried out with 30 clones in Kastamonu in Taşköprü-Tekçam Sarıçam Clonal Seed Orchard. In this study, the relationships between diameter at breast height (d1,30), leaf area index (LAI) and cone number among different clones were determined. Inheritance regarding these characters (H2) was also observed. 5 sample trees were selected randomly for each clone based on the map of Taşköprü-Tekçam Sarıçam Clonal Seed Garden, and the distribution of the selection in the garden was homogeneous. Diameter, health status, number of cones, PAR and LAI values were found and recorded for each of the selected sample trees. In this study, in order to reduce the margin of error in measurements, measurements were made while the sun was on top. At the end of the study, when the change in the number of cones according to LAI, tree diameter and clones was observed in the sample trees, a relationship between the number of cones and clones was examined (p 0.05). Cone yield in the trees was found to be different according to clones (p 0.05).