Erzincan ili Tercan ilçesi Gafurefendi köyü tarım topraklarının verimlilik potansiyelinin belirlenmesi
Determination assessment of fertiliy status of agricultral scultivated soils of Gafurefendi̇ village, Tercan town in Erzi̇ncan district
- Tez No: 595634
- Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bitki Besleme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu araştırmanın amacı Erzincan ili Tercan ilçesine bağlı Gafurefendi Köyü tarım topraklarının genel olarak bazı fiziksel ve kimyasal özelliklerini ve besin elementi durumunu belirleyerek verimlilik potansiyelini ortaya konmaktadır. Bu amaçla yöreyi temsilen 15 farklı konumdan 0-30 cm derinlikten (bitki kök derinliğinden) toprak örnekleri alınmıştır. Elde edilen bulgulara göre; çalışma alanı topraklarının tekstür sınıfının genel olarak Kumlu-Tınlı ve Kumlu-Killi-Tınlı tekstürlü, N içeriği az veya yeterli olduğu, makro besin elementlerinden bitkiye yarayışlı K ve P'un yetersiz olduğu, Ca'un az olduğu, mikro besin elementlerinden Cu ve Fe'in yeterli olduğu, bazı toprak örneklerinde değişen oranlarda Zn ve Mn'nın çok az ya da az düzeylerde olduğu tespit edilmiştir. Araştırma konusu toprakların genel olarak pH'sının nötr-hafif alkalin, elektrik iletkenliğinin (EC) tuzsuz, kireç içeriğinin kireçli, organik madde içeriğinin az olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak Gafurefendi Köyü toprak örnekleme alanları arasında K, P, Fe, Zn, Cu ve Mn elementlerinin yetersizliğinin tespit edildiği noktalarda, korelasyon ve kalibrasyon çalışmaları desteği ile N, K, P, Zn, Fe ve Mn içeren gübrelerle toprağa veya bitki yapraklarına 4 doğru ( doğru doz, doğru gübre, doğru zaman ve doğru şekilde ) prensibine ve ekonomik ve ekolojik gübre yönetim esasına uygun olarak eksikliklerin giderilebileceği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the nutritional status potential determination of fertility potential status of agricultral cultivated soils of Gafurefendi village, Tercan town in Erzincan district. For this aim total 15 representative soils samples were collected samples from plant root deep (0-30 cm) region and analyzed. The results indicated that. As a result, texture classes of in village centre of soils of the study area study area samples, have sandy loam and sandy clay loam texture, soil reaction (pH) of soil samples were is slightly alkaline and neutral pH, Organic matter content of soil samples is generally usually low, lime content of soil were is high, and salt content of soil samples were found have is also low level. Soil total N content and available nutrient concentrations in plants are low or sufficient (P, Ca, and K) of soil samples, P, Ca and K we are not leveling insufficient level. Plant available Fe and Cu were in suffecient level but plant available Mn and Zn are is low soil samples of Gafurefendi village. As a result, plant available N, K, P, Fe, Zn, Cu and Mn were insufficient of in soil samples when comparisonm eras compared with the critical values. In the areas whith in the study site where N, P,K ,Fe ,Zn and Mn deficiency is present , it is evaluated thet the problems could be solved economically and ecologicaly by applying fertilizer containing N, P,K ,Fe ,Zn and Mn either to soil or plant by considering the findings supported by the correlation and calibration studies with 4 right (right fertilizer, right dose , right time and right application method).