Investigation of tectonic structures in the area between Marmaris and Fethiye bay
Marmaris ve Fethiye körfezleri arasının tektonik yapılarının araştırılması
- Tez No: 596433
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDİN BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Jeofizik Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Marine Science, Geophysics Engineering, Geological Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Fethiye-Burdur fay zonu ile Pliny Strabo fay zonu'nun ilişkisi ve devamlılığı tartışmalı olmakla birlikte bu konu hakkında değişik araştırmacı grupları tarafından değişik modeller önerilmiştir. Batıda Datça körfezi ile doğuda Finike körfezi arasında kalan alan iki ana yapının bağlantısının bulunduğu en önemli lokasyonlardan biridir. Bu çalışma, hâlihazırda bulunan tartışmaların üzerine eğilerek STEP fay zonu'nun kuzeybatı kesiminin yapısal özelliklerine ışık tutmayı ve STEP fay zonu ile Anadolu plakasının tektonik evrimini aydınlatmayı amaçlamaktadır. Yedi tane 2 boyutlu (MTA Sismik 1 ile 352 km uzunluğunda deniz sismik verisi) sismik kesit sadece Messiniyen sonrası çökellerin tektonik evrimini değil, aynı zamanda alanda bulunan aktif tektonik yapıları anlamak amacı ile yorumlanmıştır. Sismik yorumlar ile güncel tektonik rejime kadar olan zaman diliminde iki önemli deformasyon süreci ve KD-GB doğrultulu faylar ortaya konulmuştur. Çalışma alanını en iyi temsil eden altı (6) önemli depremin odak mekanizma çözümlerinin de yapılmasıyla çoğunlukla sağ yanal atımlı fayların yanında sol yanal atımlı fayların varlığını da ortaya koymuştur. Odak mekanizma çözümleri ile sismik yorumların deneştirilmesi sonucunda ortaya çıkan sağ-yanal atımlı faylar, FBFZ ve Pliny-Strabo STEP fay zonlarının sol-yanal atımlı hareketlerinin alansal kısıtlamaları ile belirtilen yapıyla uyumlu değildir. Bu durum bölge'de ki fayların doğası hakkında daha fazla karışıklık oluşturmaktadır. Bu nedenle, daha ileri tartışma için daha ayrıntılı çalışma yapılması gerektiği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The relationship between, and continuum of, the Fethiye-Burdur Fault Zone (FBFZ) and Pliny-Strabo STEP fault zone are still debated and different school propose different models on the subject. The area between Finike Bay in the east and Datça Bay in the west along the Mediterranean Sea coastline forms one of the key locations because it lies at the linkage of the two major structures. This research therefore aims to address the existing controversies, shed light on the structural features in the northeastern part of the STEP fault zone and enlighten tectonic evolution of the STEP fault zone and the Anatolian Plate. Seven 2D seismic sections (352 km long marine seismic data collected by MTA Sismik-1 ) are interpreted not only to explaining tectonic evolution of post- Messinian succession but also for understanding the active tectonic structures in the present area. Seismic interpretation revealed two main deformation periods until recent tectonic regime and presence of NE-SW striking faults in the region. Focal mechanism solution of the most representative 6 (six) major earthquake are also carried out and the results indicate presence of mostly dextral also sinistral faulting as well in study area. Correlation of focal mechanism solution and seismic interpretation indicate right-lateral strike-slip faulting is not compatible with the regional constraints that suggest left-lateral strike-slip faulting both in the FBFZ and the Pliny-Strabo STEP fault zone. This brings more confusion about the nature of faulting in the region. It is therefore suggest more detailed work is required for further discussion.