Aterosklerotik tavşanlarda trombosit oksidatif hasarında Cicoprost'un rolü
The Role of cicoprost on the oxidative damage of platelets in rabbits with atherosclerosis
- Tez No: 59657
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAHİDE GÖKKUŞU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
. Trombositlerin -hiperreaktivitesini azaltarak ateroskleroz gelişimini önlemeye yönelik son çalışmalarda cicaprostun 'hiper- kolesterolemiye bağlı trombosit,hiperreaktivitesini ve fonksiyonlarını -anlamlı derecede azalttığı ve tamamen açıklanamayan bir mekanizma ile ateroat plak oluşumunu baskılamasına rağmen -yüksek serum kolesterol "düzeylerini etkilemediği bildirilmiştir. Çalışmamızda dört gruba (Kontrol- grubu-Grup, 1-,-Hormal yem+ cicaprost alan grup~Grup 11-, Kolesterol-grubu -Grup 111-, Kolesterol +cicaproBt alan grup -Grup IV- ) ayrılan tavşanlara ikibuçuk ay süreyle dört farklı diyet programı, uygulanarak aterosklerozda trombosit oksidatif hasarı üzerine cieaprostun etkilerini incelemek- istedik. Diyet sonunda bir gece aç bırakılan tavşanlar anestezi ile uyutularak kalplerinden kân alındı ve aortaları. histopatolojik incelemeler için çıkarıldı.Tavşanların-plazma ve, eritrosit lipit, lipit peroksit düzeyleri ile eritrosit glutatyon içerikleri, trombasit lipit peroksit, total-SH grupları ve glutatyon peroksidaz aktiviteleri ile trombosit agregasyonları incelendi. Bu incelemeler, sonucu; cieaprostun plazma ve eritrosit lipit düzeylerini etkilemediği, plazma, eritrosit ve trombo-sitlerde artmış olan lipit peroksit düzeylerini ve trombosit, agregasyonunu azalttığı, trombositlerde azalmış, olan total -SH grup düzeylerini ve glutatyon peroksidaz aktivitilerini arttırdığı ve aterom plak- sayısını azalttığı saptandı. - Elde ettiğimiz bulgular, uzun süre cicaprost uygulamasının beslenmeye bağlı olarak deney hayvanlarında meydana gelen oksidatif stresin önlenmesinde etkili olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
The Role Of Cicaprost on The Oxidative Damage Of.. - Platelets In Rabbit With Atherosclerosis According to. recent studies which aims to avoid atherosclerosi. development by reducing platelets hyperreactivity, cicaprost was found to reduce platelets functions and hyperreactivity of plateletsdue to hypercholesterolemia, and although cicaprost supresses the formation of atherom plaques, it doesn't affect high levels of cholesterol in sera. The mechanism of latter effect is unclear. The aim of present study is to investigate the role -of cicaprost on the oxidative damage of pletelets in athero.sclerotic rabbits.“ ”* -. - -. ', The animals were divided into 4 groups: 1-Control group -Group 1-, 2-Cicaprost group which was given normal diet -Group' 11-, 3-Cholesterol group -Group 111-, 4-Cicaprost group which was given cholesterol diet -Group 1V-. Every group was fed with a different kind of diet during 2.5 months period. After" 2.5 months, the animals starved overnight and under -anesthesia blood sample was taken from heart and then aorta was removed for histopthological examination. The lipid and lipid peroxide levels of plasma and erythrocytes and gluthathione contents of erythrocytes, lipid peroxes,- total thiol, groups, and glutathion peroxidase activities in platelets and aggregation of platelets were determined. As a result of study, although cicaprost did not effect lipid peroxide levels of plasma and erythrocytes, it reduced lipid per-oxide levels which has been high in plasma, erythrocytes and platelets and also reduced aggregation of platelets. In addition of these, cicaprost increased total thiol groups in which has been low and reduced the number of atherom plaques. -The results suggest that cicaprost- may have.an effective role to prevent oxidative stress due to diet in' the experimental models.