Mizah anlayışının şekillenmesinde ve mizaha yönelmede sosyal ve kültürel çevrenin rolü: Karikatüristler ve stand-up komedyenleri ile yapılan niteliksel çalışma
The role of social and cultural circumstances in shaping sense of humor and in orienti̇ng towards humor: A qualitati̇ve study with caricaturists and stand-up comedians
  1. Tez No: 597081
  2. Yazar: MESUT SAFA TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELMA AKŞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Mizah kavramının toplumsal anlamda yeri ve önemini tartışan bu tez çalışmasının amacı, mizah anlayışının ne tür sosyal ve kültürel şartlar altında ortaya çıktığını ve şekillendiğini tespit etmektir. Mizah anlayışının toplum ve birey arasında nasıl bir etkileşim zemini sağladığı anlaşılmaya çalışılmıştır. Karikatüristler ve stand-up komedyenleri ile yapılan derinlemesine görüşmeler sonucunda elde edilen niteliksel verilerle hem farklı mizah anlayışlarının şekillenme süreçleri hem de mizahın toplumsal işlevi ile ilgili bulgulara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to reveal the place and importance of humour in the society. How does humour come about and shaped? Under which social and cultural contexts/ circumstances? It is tried to understand how the sense of humour provides a basis of interaction between the society and the individual. The qualitative data that was collected through in-depth interviews with caricaturists and stand-up comedians yielded findings on both the shaping processes of different humour understandings and the social function of humour.