Behçet sendromunda ürat kristallerine cevap
  1. Tez No: 5973
  2. Yazar: NECATİ ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YAZICI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
37 ÖZET Daha önceki araştırıcılar, BS'unda prognozun cins ve etnik gruplara göre farklılık gösterdiğini yazmışlardı. Bu çalışmada Türk ve İngiliz Behçet hastalarında MSU kristallerine karşı akut reaksiyon incelendi. Başlangıçta 10 mg MSU kristali 24 BS hastasına ve 30 sağlıklı kontrole injekte edildi. Aynı zamanda paterji testi de yapıl dı. İnjeksiyondan 24 ve 48 saat sonra injeksiyon yerlerinde meydana gelen eritem alan ları ölçüldü. En şiddetli cevap kadınlarda 48. saatte oluşmuştu. Prealbumin, CRP, lö kosit sayımı, sedimentasyon, vücut ısısı ölçümleri yapıldı. Kadınlarda 24. saatte preal bumin seviyeleri başlangıçtaki değerlerine göre anlamlı olarak düşmüştü. Daha sonra çalışmalar kristal miktarları azaltılarak tekrarlandı. 3 mg MSU kristali 10 sağlıklı kişiye ve 8 Behçetli hastaya injekte edildi. Bütün hastalarda 48. saatte eritem oluşmasına rağ men kontrollerden yalnız ikisinde eritem vardı ve eritem alanları küçülmüştü. MSU kristali 1 mg olarak injekte edildiği zaman hastalarm % 60'ında kontrolların ise hiç bi rinde, 2 mg olarak injekte edildiği zaman hastaların % 70'inde ve yine sağlıklı kontrol ların hiçbirinde, 2,5 mg injekte edildiği zaman hastaların % 61'inde ve bu kez hasta kontrollarının hiçbirinde reaksiyon oluşmamıştı. İngiltere'de 2,5 mg MSU kristali 14 BS hastasına, 12 RA'li ve 4 ankilosan spondilitli hastaya ve 11 normal kontrole injekte edildi. 48. saatte BS hastalarının 13'ünde ve 3 RA'li ve 1 AS'li hastada, 2 normal kon trolde eritem oluşmuştu. Paterji pozitifliği BS hastalarında % 28, kontrol gruplarında % 22 idi. Türk ve İngiliz hastaları arasında paterji testi ve MSU testi arasında paralellik görülmemişti. MSU kristallerine yanıtın her iki cins ve ülkede farklı olmasını henüz açıklayamıyoruz.
Özet (Çeviri)
38 - SUMMARY Previous researchers have reported that Behcet's Syndrome (BS) has diffe rent prognosis in various ethnic groups and in female and male patients in this study a response to acute stimulation with Monosodium Urate Crystals (MSU) in Turkish and English patients with BS was invesitgated. Initially 10 mg of MSU crystals were injected to 24 patients with BS and 30 healthy controls. Simultaneously pathergy test were app lied. Areas of erythema at the injection sites were measured at the twenty-four and fo- urty-eight hours after the injection. The most heightened response was seen in female probands at 48 hrs. Prealbumin CRP, WBC and temperature were established. In fe males prealbumin levels dropped significantly 24 hours after the injection compared to the basel levels. Later, the studies were repeated with decreasing amouts of MSU cry stals. 3 mg of MSU crystals were injected to 10 healthy individuals and 8 patients with BS. Erythema was noted in all of the probands but in only 2 of the healthy controls at 48 hrs. and the areas of erythema had became smaller. Erythema was present at 48 hrs. in 60% of the probands when 1 mg was injected, in 70% of the probands when 2 mg was injected in 61% of the probands when 2,5 mg was injected. Apart from this, 2,5 mg of MSU crystals were injected into a group of patient with various diseases. In none of the patients with other diseases the response was noted. In England, 2,5 mg MSU crystals were injected into 14 patients with BS, 12 RA, 4 Ankilozan Spondilitis and 11 healthy controls. Positive of pathergy was 28% in patients with BS and 22% diseased and healthy control groups. These were Turkish and 2 English patients that had non paralel results between the pathergy and the MSU crystals tests. We can not yet expla ined the reasons of the various responses to MSU crystals in different sex and ethnic groups.