Türkiye'de veri gazeteciliği ve infografik uygulamaları:Anadolu Ajansı'nın veri gazeteciliği kullanımı üzerine bir inceleme
Data journalism and infographics applications in Turkey:An analysis of the use of data journalism by the Anadolu Agency
  1. Tez No: 597636
  2. Yazar: MURAT KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRSOY DEĞİRMENCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte insan hayatına birçok elektronik cihaz da dahil olmuştur. Bu cihazlardan belki de en önemlisi bilgisayardır. Bilgisayar, hayatın her alanında olduğu gibi gazetecilik alanında da önem kazanmış ve aktif rol oynamıştır. Gündelik işleri kolaylaştırmasının yanında bilgisayar, gazetecilik alanında yeni yaklaşımların doğmasına da sebep olmuş,“bilgisayar destekli gazetecilik”,“veri gazeteciliği”gibi kavramlar, bununla birlikte ortaya çıkmışlardır. Gazetecinin haberini oluşturacak bilgileri, internet siteleri, veri tabanları gibi kaynaklar aracılığıyla ve bunu da bilgisayar yardımıyla elde etmesi bilgisayar destekli gazeteciliğin tanımı olarak kullanılabilir. Diğer yandan, yine benzer kaynaklar aracılığıyla elde edilen karmaşık bilgilerin, analiz edilerek, bir hikaye oluşturularak, bir tablo ya da infografik yardımıyla aktarılan bilginin okur tarafından bir bakışta anlaşılabilir hale getirilmesi süreci de veri gazeteciliğini ifade etmektedir. Bilişim alanındaki teknolojik gelişmeler ve internet teknolojisinin yaygınlaşması yeni iletişim platformlarını ortaya çıkarmıştır. İnsanların bu yeni iletişim platformlarını sıklıkla kullanması bilgi paylaşımlarını da arttırmış ve insanların yoğun bilgi akışına maruz kalmasına neden olmuştur. Bununla birlikte karmaşık bilgilerin kolay anlaşılabilir ve dikkat çekici olarak görselleştirilmesi işi olan infografik daha da önem kazanmıştır. İnfografikler basılı medya ve internet medyası tarafından kullanılmaktadır. İnfografik tasarımı dünyada ve Türkiye'de gelişmekte olan yeni bir alandır. Bu çalışmada infografiklerin haber sunumundaki yeri ele alınmıştır. Bu çalışmanın amacı ise gazeteciliğin geleceği olarak tanımlanan veri gazeteciliği ve infografik ile ilgili olarak genel bir değerlendirme yaparak, Türkiye'deki en güncel uygulamaları incelemektir. Çalışma kapsamında Anadolu Ajansı'nın infografik çalışmaları veri analizi yapılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the advancement of technology, many electronic devices have been included in human life. Perhaps the most important of these devices is the computer. Computer, as in all areas of life in the field of journalism has gained importance and has played an active role. In addition to facilitating everyday work, computers have also led to new approaches in journalism, and concepts such as computer-assisted journalism and data journalism have emerged. To obtain the information to be created by means of resources such as internet sites, databases and by the aid of computer can be used as a definition of computer assisted journalism. On the other hand, the process of analyzing the complex information obtained through similar sources, analyzing a story or making a story, and making it understandable at a glance by the reader with the help of a table or infographic means data journalism. Technological developments in the field of informatics and the spread of internet technology have created new communication platforms. People's frequent use of these new communication platforms has also increased information sharing and caused people to be exposed to intensive information flow. However, the infographic, which is the work of visualization of complex information, has become even more important. Infographics are used by print media and internet media. Infographics design is a new emerging area in the world and Turkey. In this study, the place of infographics in news presentation is discussed. The aim of this study is to make a general evaluation about data journalism and infographic which is defined as the future of journalism and to examine the current practices in Turkey in comparison. Within the scope of the study, infographic studies of Anadolu Agency will be evaluated by data analysis.