ICSI uygulanan üremeye yardımcı tedavi (ÜYTE) sikluslarında eşi kriptozoospermik/şiddetli oligozoospermik hastaların normospermik olanlarla gebelik oranlarının karşılaştırılması
Comparison of pregnancy rates between cryptozoospermic/severe oligozoospermic and normospermic men in icsi cycles
- Tez No: 597781
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CINCIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Düşük semen kalitesi erkek infertilitesinin ana nedenidir. Özellikle kriptozoospermik ve şiddetli oligozoospermik vakalar için yardımcı üreme tekniklerinden intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu uygun bir tedavi yöntemidir. Bu uygulama sperm sayısının önemini azaltmış gözüksede laboratuar ve klinik sonuçları açısından değerlendirilmeye ihtiyaç vardır. Bu çalışmanın amacı bir subgrup olarak kriptozoospermik ve şiddetli oligozoospermik erkek infertilitesi tanıları nedeniyle intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu uygulanan hastaların laboratuvar, gebelik ve canlı doğum sonuçlarını sperm parametreleri normal olanlar ile retrospektif olarak karşılaştırmaktır. Söz konusu vakalarda, Dünya Sağlık Örgütü'ne göre kriptozoospermi taze preperatlarda sperm olmamasına karşın santrifüj sonrası pelletin mikroskobik incelenmesiyle sperm görülmesidir. Ancak Dünya Sağlık Örgütü şiddetli oligozoospermi ile ilgili bir tanımlama yapmamış olmakla birlikte çoğu araştırmacılar şiddetli oligozoospermiyi; sperm sayısının 5 milyon/ml'nin altında olması şeklinde değerlendirmiştir. Çalışmanın örneklemini 2010-2018 yılları arasında Acıbadem Altunizade Hastanesi Tüp Bebek ve Üreme Sağlığı Merkezine başvurmuş 185 hasta oluşturdu. Çalışmaya dahil edilen hastalar sperm konsantrasyonuna göre; kriptozoospermi, şiddetli oligozoospermi ve normospermi olmak üzere üç gruba ayrıldı. Yapılan istatistiksel analiz sonucunda gruplar arasında fertilizasyon, embriyo gelişimi, gebelik oranları, klinik gebelik oranları ve canlı doğum oranları açısından anlamlı bir fark görülmedi. Çalışma sonunda sperm faktörünün laboratuvar ve klinik sonuçları üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Low semen quality is the main cause of male infertility. Intracytoplasmic sperm injection is an appropriate treatment method especially for cryptozoospermic and severe oligozoospermic cases. Although its application has reduced the importance of sperm counts, there is a need to evaluate laboratory and clinical outcomes. The aim of this study was to compare the laboratory and clinical outcomes of patients, who underwent intracytoplasmic sperm injection, retrospectively including a subgroup analysis with cryptozoospermic and severe oligozoospermic cases. Cryptozoospermia is defined as the occurrence of sperm cells in the pellet following centrifugation despite the absence of sperm cells in the fresh preparations according to World Health Organization. However, although there is no exact definition of severe oligozoospermia by World Health Organization, most investigators have evaluated severe oligozoospermia as sperm count of less than 5 million / ml. The sample of the study consisted of 185 patients that admitted to the Assisted Reproductive Health Center of Acıbadem Altunizade Hospital between 2010-2018. Patients were enrolled in the study according to sperm concentration; they were classified as cryptozoospermia, severe oligozoospermia and normospermia. As a result of the statistical analysis, no significant differences were observed between the groups in terms of fertilization, embryo development, pregnancy rates, clinical pregnancy rates and live birth rates. At the end of the study, it was concluded that sperm factor had no significant effect on laboratory and clinical results.