Sosyal medya kullanan kadınlarda yaşam doyumu ve yalnızlık ilişkisi
The relationship between life satisfaction and loneliness in women using social media
  1. Tez No: 597835
  2. Yazar: ZELİHA TÜRKMEN KOCATÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KERİME DERYA BEYDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma, sosyal medya kullanımı olan kadınlarda yaşam doyumu ve yalnızlık arasında ilişkinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel nitelikteki çalışmanın örneklemini, 15 Mayıs-15 Ağustos 2018 tarihleri arasında sosyal paylaşım sitesine üye olan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 317 kadın oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak; tanımlayıcı veri toplama formu, Yaşam Doyum Ölçeği (YDÖ) ve UCLA Yalnızlık Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, sayı-yüzdelik hesaplamaları, Kruskal Wallis testi, t testi ve Mann - Whitney U testi testleri kullanılmıştır. Çalışmaya katılan kadınların %37,2'si 34-41 yaş arasında, %90,5'i üniversite ve üzeri mezunu, %60,9'u evli ve %55,5'i çocuk sahibidir. Kadınların %78,9'u çalıştığını, %67,2'si gelir düzeyinin orta olduğunu ve %82,3'ü ilde yaşadığını belirtmiştir. Katılımcıların %94'ü facebook, %85,5'i instagram kullandığını ifade etmişler. Katılımcıların %70'inin 7 yıl ve üzeri süredir sosyal medyayı kullandığı ve %59,9'nun günde 1-3 saat arasında sosyal medya kullandığını bildirmiştir. UCLA Yalnızlık Ölçeği puan ortalaması 52,85±5,51 ve YDÖ puan ortalaması 17,80±5,29 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the relationship between life satisfaction and loneliness among women with social media use. The sample of the descriptive and cross-sectional study consisted of 317 women who were members of the social networking site and agreed to participate in the study from 15 May to 15 August 2018. As a data collection tool; Descriptive Data Collection Form, Life Satisfaction Scale (LSS) and UCLA Loneliness Scale were used. In the evaluation of the data, number-percentage calculations, Kruskal Wallis test, t test and Mann - Whitney U test were used. 37.2% of the women participating in the study are between 34-41 years of age, 90.5% are university graduates, 60.9% are married and 55.5% have children. 78.9% of the women work, 67.2% of the income level is in the middle and 82.3% said that they live in the city. 94% of the participants stated that they use facebook and 85,5% instagram. 70% of the participants reported that they used social media for 7 years or more and 59.9% of them used social media between 1-3 hours per day. The mean UCLA score was 52,85 ± 5,51, and the LSS score was found as 17,80 ± 5,29.